Vyjádření rektorky UK a děkanky FF UK ke střelbě na Filozofické fakultě UK (21. 12. 2023, 22:40)

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

vážené studentky, vážení studenti,

v souvislosti s tragickými událostmi, které se dnes udály na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a které měly za následek řadu ztracených a zmařených životů, vyjadřujeme společně s vedením Filozofické fakulty UK hlubokou soustrast všem pozůstalým, kteří ztratili své nejbližší, a jsme nyní v myšlenkách i s blízkými těch, kteří nyní o svůj život bojují.

Rádi bychom také touto cestou vyjádřili svůj velký vděk všem, kteří se zasloužili o to, aby zamezili větším ztrátám na životech, složkám integrovaného záchranného systému a všem zdravotnicím a zdravotníkům, kteří nyní o naše zraněné v nemocnicích pečují.

Uvědomujeme si, že tato extrémní a nesmírně závažná situace tíživě zasáhla nejen celou akademickou obec Univerzity Karlovy, ale i širokou veřejnost v ČR i v zahraničí. Univerzita Karlova proto nyní nabízí všem svým studentkám a studentům a zaměstnankyním a zaměstnancům rozšířené spektrum podpory formou psychologické pomoci v poradenských centrech a zde.

Vedení Univerzity Karlovy stejně jako vedení Filozofické fakulty UK od prvního okamžiku ve spolupráci s bezpečnostními složkami řešilo danou situaci v rámci rychle zřízeného krizového štábu. Doporučilo také zrušit z pietních důvodů zítřejší (pátek 22. 12. 2023) univerzitní akce včetně výuky. V Karolinu (Ovocný trh 3, Praha) bylo zřízeno pietní místo u kašny, na místě typickém pro setkávání studentů a zaměstnanců.

Nadační fond Univerzity Karlovy také vyhlásil sbírku na podporu rodin obětí, učitelek a učitelů, studentek a studentů zasažených střelbou na Filozofické fakultě UK. Přispět můžete ZDE.

Míra násilí, která se dnes na Univerzitě Karlově udála, je pro naši akademickou obec, i pro Českou republiku absolutně nová a zcela šokující. Stůjme proto v těchto těžkých chvílích při sobě. Prosíme všechny, aby se pokusili zachovat rozvahu a klid a znovu vyjadřujeme soustrast všem, jimž ztráta blízkých zlomila srdce.

Jsme s vámi všemi v těchto těžkých chvílích a velmi děkujeme za dosavadní i budoucí podporu.

Za celé vedení Univerzity Karlovy a Filozofické fakulty UK

Milena Králíčková, rektorka UK a Eva Lehečková, děkanka FF UK

(Praha, 21. 12. 2023, 22:40)