K 1. 7. 2023 vzniklo na FF UK Oddělení komerčních programů a mezisektorové spolupráce

Oddělení komerčních programů a mezisektorové spolupráce zajišťuje zejména organizaci semestrálních a krátkodobých výukových programů pro zahraniční studenty a individuální plátce ze zahraničí a propagaci těchto výukových programů a koordinaci přípravy nových a rozvoj stávajících komerčních studijních programů a letních škol. Součástí oddělení je dále: Transfer & Impact OfficeCentrum dalšího vzdělávání.

Vedoucí oddělení se stala Ivana Petrželová, která doposud zastávala pozici Director of International Programs na Zahraničním oddělení. Oddělení spadá pod strategické řízení tajemnice, proděkanky pro vnější vztahy a další vzdělávání a proděkana pro zahraničí. Kontakty na oddělení jsou k dispozici zde.

Komerční výukové programy

Oddělení komerčních programů bude i v následujících letech pokračovat v organizaci semestrálních a krátkodobých výukových programů (program ECES) a bude zajišťovat a koordinovat stávající a nové letní školy FF UK.

V rámci programu ECES FF UK každoročně organizuje nadstandardní výběrové programy ve spolupráci s mnoha zahraničními univerzitami včetně University of Miami, Boston College a George Washington University. Dalším zásadním projektem je program Česká studia, který od roku 1992 nabízí výuku českého jazyka pro cizince v rámci celoživotního vzdělávání – moduly zahrnují jazykové kurzy, přednášky, semináře a další aktivity, jež studentům pomáhají zvládnout český jazyk a orientovat se v místní kultuře, literatuře a historii. Součástí jsou certifikované zkoušky z češtiny s licencí ALTE (úrovně A2–B2).

Oddělení komerčních programů a mezisektorové spolupráce následuje moderní trendy v oblasti komerční výuky a přizpůsobuje koordinaci přípravy nových programů získaným zkušenostem a též ji upravuje na základě komunikace s bezpočtem partnerů a třetích stran, s kterými úzce spolupracuje. Rozvoj stávajících programů je prioritou pro udržení konkurenceschopnosti a aktuálnosti, z tohoto důvodu se představitelé programu ECES každý rok vydávají na několik zahraničních akcí (například NAFSA), kde navazují styk s novými partnery.

Transfer & Impact Office

Podpora třetí role univerzity a zhodnocování znalostí (knowledge valorisation) může být pro mnohé neznámým konceptem, prioritou bude edukace a nastavení přímé spolupráce s akademiky a výzkumnými týmy. Až v dalších fázích můžeme počítat s aktivnější realizací projektů. V Transfer & Impact Office vycházíme z definice třetí role tak, jak se k ní hlásí celá UK: „Vedle vzdělávání a výzkumu má univerzita ještě tzv. třetí roli, kterou je služba společnosti, její přímé společenské působení. Univerzita reflektuje aktuální společenský vývoj a významně přispívá k šíření nejnovějších vědeckých poznatků a hodnot mnoha různými způsoby. Cílem je být v těsném a oboustranně otevřeném celospolečenském kontaktu na lokální, národní i mezinárodní úrovni. Základním úkolem je přenos nejnovějších poznatků a technologií formou studií, analýz, patentů či licencí, zakládání spin-off společností, poskytování odborných služeb, konzultací a výzkumů v klíčových oblastech. To má přímý důsledek na zaměstnanost, rozvoj průmyslu a služeb pomocí inovací, kulturního potenciálu a kapacit sociální péče.“

Aktivní podpora zhodnocování znalostí z výzkumu a transferu výzkumných poznatků do praxe je základní součástí třetí role univerzit. Kromě komerčních subjektů jsou častým uživatelem komplexního, interdisciplinárního know-how veřejnoprávní či neziskové subjekty, které potřebují akademické poznatky pro řešení dílčích praktických otázek jejich každodenní praxe, ale i pro strategické analýzy a plánování či například komunikaci směrem k široké veřejnosti. Tento přenos pozitivně ovlivňuje veřejnost, ať už prostřednictvím tvorby inovativních služeb, produktů, či zlepšení veřejných politik, strategií, rozhodování společnosti, lepších pracovních podmínek, kvalitnějšího vzdělávání a zvýšení kvality života. Podpora transferu výsledků univerzitního výzkumu do praxe pomůže urychlit přenos těchto poznatků, což přispěje k dalším inovacím a zlepšení.  Cílem Transfer & Impact Office v této oblasti je podporovat vznik a implementaci komerčních a impaktových (společensky prospěšných) projektů ve všech fázích jejich vývoje.

Transfer & Impact Office má úzce spolupracovat s akademiky na přenosu jejich aktuálních vědeckých poznatků do praxe, ať už ve formě nové služby, produktu, spin-offu, či spolupráce s veřejnoprávními subjekty apod. Více o aktivitách a možnostech spolupráce zde.

Centrum dalšího vzdělávání

Centrum od svého vzniku úspěšně zajišťuje vzdělávací kurzy pro různé cílové skupiny, jako například univerzitu třetího věku, zájmové kurzy, kurzy přípravy k povolání a přípravné kurzy pro studium na VŠ. V rámci spojení s Oddělením pro komerční projekty a mezisektorovou spolupráci bude Centrum dalšího vzdělávání vytvářet vzdělávací, komunikační, informační a koordinační zázemí pro systematický rozvoj celoživotního vzdělávání, podporovat tvorbu a implementaci nových kurzů a zpřístupňování vzdělávacích programů širšímu okruhu zájmových skupin. Cílem je vytvořit nové a flexibilní formy vzdělávání, metodiky, online kurzy pro obecnou veřejnost, ale i velmi specifické zájmové skupiny. Více o aktivitách a možnostech spolupráce zde.