Bývalí studenti Filozofické fakulty UK budou debatovat o událostech listopadu 1989

Diskuse nad připravovanou publikací „Ta temná budova byla naše“ editorek Sylvy Fischerové a Lucie Cviklové proběhne 30. října v 17:30 v klubovně Městské knihovny v Praze.

Diskuzní setkání účastníků stávky na FF UK proběhne u příležitosti 30. výročí sametové revoluce a bude se věnovat listopadovým událostem i tomu, co jim předcházelo a co následovalo. Debata se zaměří především na publikaci Ta temná budova byla naše, kterou k vydání připravily spisovatelka a filoložka z Ústavu řeckých a latinských studií FF UK Sylva Fischerová a socioložka a politoložka Lucie Cviklová. Vedle editorek budou s publikem diskutovat novinář Jiří Peňás, spisovatelka Kamila Hantáková–Míková a další studentští aktivisté zastoupení v knize.

Publikace je založena na metodě oral history. Na základě dvaadvaceti rozhovorů s dvojicemi bývalých studentů pražské Filozofické fakulty autorky rekonstruují dění v roce 1989, jako byl zásah na Národní třídě či studentská stávka, a věnují se mládí v době komunistického režimu. Kniha zároveň poskytne náhled na roli pedagogů, reakce rodin a reflexi událostí z odstupu třiceti let. Součástí je také obrazový doprovod obsahující fotografie z archivů pamětníků i faksimile dokumentů; některé materiály jsou zde publikovány poprvé.

Petr Kukal, mluvčí FF UK