Mary Queen of Scots Got her Head Chopped off. Skotská hra bude v Praze uvedena poprvé

Studenti anglistiky zvou na poslední dvě představení divadelní hry současné skotské autorky Liz Lochhead. Představení v původním znění se odehrají 21. a 22. dubna v divadle D21 (Záhřebská 21) vždy od 19:30.

Postmoderní historické drama skotské autorky Liz Lochhead není ale jen příběhem o lásce a vášni, je to také lingvistický zážitek. Objevuje se zde nejen angličtina, ale také skotština, francouzština, skotština s francouzským přízvukem a italština.

Královny, které se nikdy nepotkaly, se tu setkávají jako malé strádající dívky z ulice opojené penězi, které jim padají k nohám, i jako obyčejné děti z dnešního světa, které si hrají na hřišti.  Hlavně ale pak jako své vzájemné služebné: nikdo nedokáže Alžbětě poradit tak jako její služebná Marian, která je zároveň královnou Marií, a nikdo nedokáže utišit a podpořit skotskou královnu tak jako její služebná Bessie (hraná královnou Alžbětou). Obě protagonistky, které se ve svých názorech a postojích diametrálně liší, tak spolu ve víru událostí vedou dialog o mužích, politice a svých vnitřních pocitech.

Do jaké míry si může královna dovolit být také ženou? Jak moc dokáže láska narušit vnitřní integritu člověka?

Once upon a time there were twa queens on the wan green island… Corbie, vrána, jeden ze symbolů Skotska, otevírá hru a přenáší diváky do doby, kdy na Britských ostrovech existují dvě víceméně rovnocenná království, mezi jejichž královnami, anglickou Alžbětou I. a skotskou Marií Stuartovnou, vládne velká rivalita.

Která z nich je krásnější, která je vyšší, která toho umí víc – zpovídá Alžběta svoji služebnou Marian a v duchu už spřádá plány, jak zařídit, aby se její sokyně provdala na pohledného, leč žárlivého a svárlivého Henryho Darnleyho. Stačí přeci tak málo, aby se skotské království otřáslo v základech a Marie měla ruce plné urovnávání vztahů mezi svými pobouřenými šlechtici, a tím pádem méně času na to, aby se mohla postavit do čela anglických katolíků.

Kdy se konečně objeví ten pravý, po jehož boku by byla radost vládnout, ptá se Marie své služebné Bessie a stěžuje si na barbarství své země, do které se před více než třemi roky vrátila z Francie. Už bylo dost kazatele Johna Knoxe, kterému je trnem v oku její katolictví, i výtržností skotského šlechtice Jamese Bothwella, který vodí její způsobné francouzské strýce po skotských bordelech. Teď je čas na lásku a hned, jakmile se objeví muž, který by vládl jejímu srdci, bude i ona moci pořádně vládnout svému království. Nebo že by se mýlila?

Touha po vášni a touha po moci si jsou podobné, ale může si královna dovolit mít obojí, když touží jak po jednom, tak po druhém? Alžběta se dobrovolně vzdává své lásky k Robertu Dudleymu a vládne rozumem srdci i království. Marie oproti ní ale volí jinou cestu anechává se unášet svými city. Díky své nezkrotné vášni tak ztrácí své království, svého syna a nakonec také svou hlavu.

 

Pořádají studenti anglistiky.

facebookový profil

foto: Eva Bilská, Dominik Herr


Newsletter FF UK

Newsletter FF UK