V žebříčcích magazínu Forbes se umístily akademičky a absolventky FF UK

Mezi 23 českých špičkových vědkyň patří dr. Kateřina Chládková a dr. Anežka Kuzmičová z Ústavu českého jazyka a teorie komunikace FF UK. Na žebříčku nejvlivnějších žen Česka se umístily čtyři absolventky FF UK Věra Jourová, Markéta Pekarová Adamová, Jana Kotalíková a Blanka Havelková.

Dr. Kateřina Chládková, která působí také na Psychologickém ústavu AV ČR, se zabývá osvojováním jazyka, řečovou percepcí a produkcí. „Zkoumám, jak a kdy se učíme mluvit a jestli se naše schopnost naučit se jazyk mění v průběhu života. Mimo samotný proces učení mě zajímá, jak naše řeč ovlivňuje každodenní život a mezilidské vztahy,“ popsala svůj výzkum pro magazín Forbes. Kromě toho vede výzkumnou skupinu SPEAKIN Lab, která zkoumá vývoj mateřského jazyka od prenatálního období, jazykové učení a adaptaci v dětství a dospělosti a sociální aspekty řečové komunikace.

Dr. Anežka Kuzmičová se zabývá čtením z mobilních technologií a vlivem literárního stylu na čtenářskou empatii a představivost. „Zkoumám čtení. Zjišťuju, jak lidi čtou, co jim to přináší do života a co z jejich života to od nich vyžaduje,“ rozvedla svou práci pro Forbes. Dlouhodobě spolupracuje s kolegy z různých oborů humanitních a sociálních věd, jejichž metody přejímá a kombinuje. S tím souvisí také vedení mezifakultní skupiny Integrálního výzkumu textu a četby, v níž se zaměřuje na školní i mimoškolní četbu dětí ve věku 8–12 let.

Mezi nejvlivnějšími ženami České republiky se v žebříčku umístila na druhém místě místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost a absolventka teorie kultury Věra Jourová a hned na třetím místě předsedkyně Poslanecké sněmovny a absolventka andragogiky a personálního řízení Markéta Pekarová Adamová. Do druhé padesátky se dostaly sestry – vedoucí Úřadu vlády ČR a absolventka francouzské filologie Jana Kotalíková a členka představenstva Českých drah a absolventka pedagogiky na FF UK Blanka Havelková.

Kompletní seznam TOP českých vědkyň 2023 naleznete zde a seznam nejvlivnějších žen Česka 2023 zde.