Filozofická fakulta UK má dvě nové profesorky

Novými profesorkami byly 18. května 2023 za FF UK jmenované doc. Jana Mynářová z Ústavu starého Předního východu a doc. Marie Rakušanová z Ústavu pro dějiny umění. Jmenovací dekrety předal prezident Petr Pavel 21. června 2023 v Karolinu.

Z externích uchazečů byla jmenovaná doc. Marie Ryantová z Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která externě pracuje také na Katedře pomocných věd historických a archivního studia FF UK, doc. Radek Čech, jenž na FF UK absolvoval habilitační řízení a nyní působí na katedrách českého jazyka Masarykovy univerzity a Ostravské univerzity a také dr. habil. Jiří Fajt pro obor dějiny umění, který na FF UK zakončil řízení ke jmenování profesorem.

Doc. Jana Mynářová byla jmenovaná profesorkou pro obor dějiny a kultura zemí Asie a Afriky. Ve svém výzkumu se zaměřuje na politickou, sociální a ekonomickou historii Blízkého východu a Egyptu ve druhém tisíciletí př. n. l. Je autorkou a editorkou řady monografií, včetně Language of Amarna – Language of Diplomacy: Perspective on the Amarna Letters (Český egyptologický ústav FF UK, 2007). Vyučuje rozmanitou škálu předmětů týkajících se historie a archeologie Mezopotámie, Egypta a Levanty, akkadský jazyk (ve třech úrovních) a jeho používání v okrajových oblastech Mezopotámie a také četbu egyptských textů.

Doc. Marie Rakušanová byla jmenovaná profesorkou pro obor dějiny umění. Rakušanová publikovala zásadní práce zejména k tvorbě představitelů české moderní výtvarné kultury Josefa Váchala, Bohumila Kubišty a Emila Filly. Cenné jsou také objevné výsledky archivních výzkumů ke komunikacím mezi českými uměleckými modernisty s jejich zahraničními partnery. Mezi její nejzásadnější publikace patří vydaná habilitační práce Bytosti odnikud: Metamorfózy akademických principu v malbě první poloviny 20. století (Academia, 2008), která se týkala nového přístupu k tradování témat staršího umění. Dále také syntetická monografie Josef Váchal – Magie hledání (Paseka, 2018) a monografie o významném českém moderním umělci Bohumil Kubišta a Evropa (Karolinum, 2020).

Doc. Marie Ryantová byla jmenovaná profesorkou pro obor pomocné dějiny historické. Historička a archivářka. Externě pracuje na Katedře pomocných věd historických a archivního studia FF UK. Od roku 2004 působí na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Zabývá se dějinami raného novověku, především kulturními a církevními, ale i pomocnými vědami historickými, raně novověkými i novověkými ego-dokumenty a edicemi historických pramenů.

Doc. Radek Čech byl jmenován profesorem pro obor český jazyk. Je odborníkem na kvantitativní lingvistiku, syntax, korpusovou lingvistiku, fonetiku, fonologii a psaní textů.

Dr. habil. Jiří Fajt byl jmenován profesorem pro obor dějiny umění. Věnuje se především středověkému a raně novověkému umění střední a středovýchodní Evropy, je autorem řady publikací a úspěšných mezinárodních výstav. V letech 2014–2019 působil jako generální ředitel Národní galerie v Praze.

Jmenovací dekret si z rukou prezidenta převzalo 21 žen a 72 mužů, které na získání titulu navrhla vědecká nebo umělecká rada příslušné vysoké školy.  Návrhy dříve schválila vláda a jmenovací dekrety podepsal prezident. Oficiální akt v prostorách Karolina završilo hudební vystoupení smyčcového kvarteta, které zahrálo skladbu Josefa Suka Meditace a staročeský chorál Svatý Václave.

Celý seznam všech jmenovaných naleznete zde.

Foto: Vladimír Šigut