V červenci proběhl pátý ročník Letní školy žurnalistiky a sociokulturních studií Borise Němcova

Ve dnech 11. až 29. července 2022 proběhla na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy pátá Letní škola žurnalistiky a sociokulturních studií Borise Němcova, jedna z profilujících akcí Akademického centra Borise Němcova pro výzkum Ruska FF UK (ACBN), pořádaná ve spolupráci s partnerským Fondem Borise Němcova za svobodu se sídlem v Bonnu.

Letní škola s kapacitou tří desítek míst nabízí třítýdenní interdisciplinární výukový program určený pro začínající novináře, blogery a badatele, přičemž účast není omezena věkem, dosaženým vzděláním, akademickou hodností či dosavadní profesní zkušeností. Pracovním jazykem školy je ruština. Účast je bezplatná, studentům je plně hrazeno ubytování na koleji Univerzity Karlovy, cestovné z místa pobytu do Prahy, jízdenka na pražskou městskou dopravu, základní stravování a zdravotní pojištění.

Do užšího organizačního týmu letošního ročníku se zapojili Žanna Němcovová, spoluředitelka ACBN a zakladatelka Fondu Borise Němcova, a Marek Příhoda, spoluředitel ACBN. S řešením praktických záležitostí pomáhaly dvě dobrovolnice. Uspořádání školy finančně podpořila Univerzita Karlova z prostředků programu POINT „Podpora internacionalizace na Univerzitě Karlově“. Stejně jako v uplynulých letech organizátoři obdrželi velký počet přihlášek, konkrétně 634. Povinnou součástí elektronické přihlášky byl strukturovaný životopis a návrh individuálního projektu, který by měl být jako klíčový výstup připravován během letní školy a finalizován do konce roku 2022. Zaslané materiály následně hodnotila mezinárodní výběrová komise. Do Prahy přijelo 28 mladých lidí z celkem 14 zemí – z Ruska, Polska, Arménie, Francie, Ukrajiny, Černé Hory, Česka, Gruzie, Kazachstánu, Lotyšska, Maďarska, Moldavska, Tádžikistánu a Uzbekistánu. Mezi účastníky bylo nejvíce občanů Ruské federace.

V rámci školy byl velký prostor věnován osvojování praktických návyků a dovedností (vyhledávání, zpracování a ověřování informací, základy reportážní fotografie, zásady investigativní žurnalistiky, pravidla interview, internetová bezpečnost, natáčení a montáž videí a podcastů, vytváření fotografických projektů). Vzdělávací program probíhal s využitím různých formátů: tvůrčí dílna, přednášky, exkurze, tréninky a praktické úkoly. Na výuce se podíleli zakladatelé a členové vedení vlivných nezávislých sdělovacích prostředků, etablovaní novináři a publicisté, působící v různých evropských zemích, a odborníci z oblasti historie a mediálních studií. Doprovodný neoficiální kulturní a sportovní program nabídl exkurzi po historických místech Prahy s tématem křižovatek československé historie 20. století a cyklistický výlet.

Projekty, na nichž účastníci pátého ročníku Letní školy žurnalistiky a sociokulturních studií Borise Němcova pracují, mají různý formát (podcast, multimediální longread, textová publikace, video, film). Volbu témat projektů zcela očekávaně ovlivnila ruská agrese proti Ukrajině. Zajímavé otázky otevírají rovněž projekty věnované problémům současného Ruska, dalších zemí postsovětského prostoru i střední Evropy.

Na oficiální internetové stránce letní školy jsou k dispozici aktuality, podrobné informace o projektu i podmínkách účasti a zejména prezentace zdařilých projektů absolventů. Po úspěšném pátém ročníku se sluší poděkovat Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, bez jejíž podpory a zázemí by bylo velmi obtížné akci podobného rozsahu realizovat. Po provedení vnitřních studentských evaluací a závěrečné bilanci se předpokládá příprava dalšího (šestého) ročníku, který by se měl odehrát v Praze ve dnech 10.–29. července 2023.

Marek Příhoda, organizátor školy