Německý prezident udělil státní vyznamenání prof. Tomáši Halíkovi z Ústavu filosofie a religionistiky FF UK

Prezident Frank-Walter Steinmeier udělil prof. Halíkovi Kříž za zásluhy 1. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo. Halík ho obdržel za zásluhy o česko-německé smíření a angažovanost za spravedlivou občanskou společnost i dialog mezi národy a náboženstvími.

Ocenění je jednou ze tříd jediného vyznamenání, které Spolková republika Německo uděluje. Profesor Halík jej převezme 21. října, přesně 41 let poté, co byl v německém Erfurtu tajně vysvěcen na kněze pro působení v podzemní církvi v Československu.

„Prezident Spolkové republiky Německo ocenil zejména mou aktivní účast v kulturním a náboženském disentu v době nesvobody, včetně spolupráce podzemní církve v naší zemi s církví v tehdejší NDR, mou účast na mnohaletém dialogu mezi českými a německými křesťany – tzv. Mariánskolázeňské rozhovory, který přispěl i k formulaci česko-německých prohlášení obou biskupských konferencí a obou států a účast v dialogu mezi věřícími a nevěřícími na mnoha přednáškách a konferencích v ČR i v Německu,“ uvedl k ocenění Halík.

Sociolog, filozof, kněz a profesor Univerzity Karlovy Halík, který patří ve světě k uznávaným křesťanským intelektuálům, obdržel už například v roce 2012 státní vyznamenání v Polsku, a to za výjimečný přínos k rozvoji polsko-českého kulturního dialogu a spolupráce s katolickými kruhy. V roce 2014 získal za snahu o mezináboženský dialog Templetonovu cenu a o dva roky později mu univerzita v Oxfordu udělila jako teprve čtvrtému Čechovi čestný doktorát. V roce 2017 získal také cenu za podporu dialogu mezi kulturami od Papežské rady pro kulturu.