Do říjnového Týdne knihoven se letos naplno zapojila i Knihovna FF UK

První říjnový týden je již devatenáct let věnován akci Týden knihoven, kterou vyhlašuje Sdružení knihovníků a informačních pracovníků České republiky (SKIP). Knihovna FF UK se v minulých letech k akci připojovala spíš jen formálně. Letošní motto Týdne knihoven znělo: „Zažijte knihovnu jinak“. A o to jsme se letos pokusili i v knihovnách Filozofické fakulty UK. Jedenáct knihoven se aktivně zapojilo do přípravy bohatého programu, který nakonec vydal na téměř dvě stránky.

Vzhledem k prostorovým podmínkám se velká část programu odehrávala v Knihovně Jana Palacha (KJP). Program týdne začal ranní rozcvičkou se šéfem KJP Janem Kamenickým a skončil africkými tanci, které vedla Tereza Pospěchová. Mezi další tělovýchovný program KJP patřil kurz společenského tance vedený Bárou Liškovou, konkrétně jsme se učili věřit svému partnerovi a tančit s ním čaču (to by nebyla filozofická fakulta, aby i tanec neměl hluboký filozofický rozměr), nebo ranní jóga s Barborou Sojkovou.

V programu KJP si přišli na své i čtenáři, kteří zrovna tančit nebo cvičit nechtěli: velmi úspěšný byl kurz artefiletiky (tedy, jak jsme se dozvěděli, arteterapie od psychologicky neškoleného průvodce) knihovnic Lucie Kratochvílové z Knihovny Celetná a Kristýny Rolincové, která má na starosti MVS. Nechyběla ani aktivita pro „kavárenské (ne)povaleče“: kávový cupping s Hanou Bednářovou, certifikovaným coffee masterem, jinak naší kolegyní z Oddělení přijímacího řízení a vnějších vzathů.

V prostorách KJP se uskutečnil také atraktivní program připravený Knihovnou Ústavu Dálného východu: sinolog Václav Laifr předvedl základy hry na čínskou loutnu pchi-pcha, proběhl kurz japonské kaligrafie pod vedením zkušené lektorky paní Jamady Harumi s úvodem do japonského písma v podání japanoložky Jany Ryndové a také kurz korejské kaligrafie s kaligrafkou Park Kyung Jin. Překládání vietnamské poezie do češtiny přiblížil vietnamista Jan Komárek a workshop čínského bojového umění vedl mistr Čchin Fej. Na závěr si čtenáři mohli vychutnat různorodé čaje a další teplé nápoje v improvizované korejské čajovně pod vedením koreanistky Lucie Pejsarové.

O pestrý program v Knihovně Ústavu filosofie a religionistiky se postarali především její pomvědi: Markéta Haiklová upekla báječné muffiny, kterými byli pohoštěni návštěvníci burzy knih, ztrát a nálezů, Filip Felix nás při společné četbě zasvětil do Husserlova pojmu intencionality, hudebníci z řad studentů religionistiky a sinologie se pod taktovkou Jiřího Dyndy postarali o muzikálně komediální kulturní večer. A zatímco v KJP Barbora Sojková věnovala svou ranní lekci jógy pozdravům slunci, v Knihovně ÚFaR profesionálně lektorovala jógové držení těla zaměřené na pánevní oblast. Zlatým hřebem programu pak byla vtipná, ale užitečná dílna věnovaná spravování poškozených knih a přesazování květin.

Knihovna Ústavu germánských studií se do programu zapojila výrobou krásných šperkovnic, jak jinak než z knih, a fotookénkem z knihovního balkónu s výhledem na Pražský hrad, kde se návštěvníci mohli vyfotit jak s vedoucím Ústavu germánských studií, tak s knihovníky, tak i s Johannem Wolfgangem Goethem. A pak se hrály německé společenské hry… třeba Švábí salát.

Společenské hry byly obecně populární. S knihovnicí Katedry středoevropských studií Janou Českou prošli čtenáři podle pravidel hry Tókaidó japonské pobřeží, ušili si dečku v deskovce zvané Patchwork nebo krotili Sedm draků ze stejnojmenné karetní hry. Šachy se hrály s knihovníkem Srovnávací jazykovědy Pavlem Čechem, v Knihovně Šporkova paláce jste si mohli zapůjčit celou škálu stolních her od tradičního Člověče, nezlob se! až po náročnější Scrabble.

V knihovně Ústavu etnologie se téměř 40 návštěvníků zúčastnilo posvícení: ochutnávaly se brambory na loupačku s máslem a tvarohem a domácí koláče. Ovšem nebyly to koláče bez práce – podmínkou bylo absolvování národopisné bojovky na téma „Hody a posvícení“ a jednotlivé otázky se skrývaly pod různými signaturami v knihovním fondu. O všeobecnou pohodu se staral „knihovnický etnoteam“ ve složení Kamila Remišová Věšínová, Anna Krejzová a Kristýna Kubíčková.

A že jsme na fakultě hraví, dokázala bezkonkurenční exit game „Uprchněte z Historického kabinetu“, při které měly soutěžící týmy třicet minut na to, aby splnily knihovnické i historické úkoly a našly klíč, kterým se osvobodí z Historického kabinetu, ve kterém zůstaly „uvězněny“. Kdo nechtěl soutěžit, mohl Historický kabinet navštívit v rámci Dne otevřených dveří a dozvědět se pár zajímavostí o této nedávno zrestaurované krásné historické knihovně a jejích fondech.

Oficiálním vrcholem programu byla čtvrteční vernisáž výstavy obrazů sdružení amatérských umělců Bez rámu, jejichž obrazy budou zdobit prostory KJP po celý nadcházející akademický rok. V průběhu večera převzala z rukou paní děkanky ředitelka knihovny Klára Rösslerová prestižní (ovšem s nadsázkou míněné) ocenění Knihovna FF UK roku 2015.

organizátoři Týdne knihoven FF UK