Havel na scéně: scénografie her Václava Havla, 26. března

Výstava Havel na scéně: scénografie her Václava Havla, jejíž vernisáž 26. března 2014 zahájila Den vědy 2014, byla doprovodnou akcí mezinárodní konference s názvem Havel na scéně: inscenační praxe, překlady, recepce, kterou připravila Katedra divadelní vědy FF UK na dny 15. 5.–18. 5. 2014. Výstavu připravila Katedra divadelní vědy FF UK a Institut umění – Divadelní ústav.

Na ikonografických materiálech byly představeny inscenace her Václava Havla doma i v zahraničí, tak jak se již přes padesát let objevují na scénách celého světa, ve velkých renomovaných divadlech i na malých studiových či studentských scénách. Fotografie, scénické, kostýmní návrhy a plakáty přiblížily vizuální podobu her nejhranějšího českého autora v naší historii od první premiéry Zahradní slavnosti v pražském Divadle Na zábradlí na podzim 1963, první zahraniční premiéry v berlínském Schiller-Theateru až k uvedení poslední autorovy hry Odcházení v roce 2008.

Přístup inscenátorů se za půl století proměňuje, osudy jednotlivých her a inscenací odrážejí i složitý a dramatický Havlův osud: od úspěšného mladého dramatika 60. let přes úděl autora zakázaného doma, ale hraného v zahraničí.