Filda mluví. Poslechněte si některý z nových podcastů připravovaných studenty a odborníky z FF UK

Vzdělání sbalené na letní cesty – bez nutnosti stínit si obličej knihou. Vybírejte z pořadů vztahujících se k aktuálnímu dění, kultuře, historii i antropologii.

Oficiálním studentským podcastem FF UK je od letošního května Balast, komponovaný pořad, který se věnuje popularizaci poznatků ve společenskovědních, humanitních a uměnovědných oborech. Autory Balastu jsou studenti Filip Liška a Ondřej Černý, kteří v prvních třech dílech probrali například dějiny očkování v českých zemích, roli menších států během studené války nebo způsoby, jak lze v 21. století přistoupit k výuce dějepisu (a proč jsou přepadové ankety dotazující se na nahodilá historická fakta poněkud nešťastný žánr). O didaktice dějepisu je právě aktuální díl, jehož hostem je historik Mgr. Kamil Činátl, Ph.D., z Ústavu českých dějin FF UK.

Pozoruhodným zdrojem poznatků o Asii, za nímž stojí doktorandi z Ústavu asijských studií FF UK a členové spolku Orientalistický expres, je podcast Steppin’ into Asia (SIA). Jeho autory jsou Martin Hanker a Petr Jandáček, kteří se svými hosty v uplynulých dílech debatovali například o korejském nacionalismu ve vztahu k japonské kultuře, japonském panasiatismu nebo antropologii tabáku. SIA dramaturgicky odráží mnohost témat, jazyků a přístupů, které se dají v rámci asijských studií uplatňovat, i proto se dělí na jednotlivé série a minisérie (#deeptalk, #orientalismus, #tabáček a #bizár).

Podcasty vznikly v rámci Inovační laboratoře Centra pro přenos poznatků a technologií v letním semestru 2021 a plánují další rozvoj.

Přehled podcastů vytvářených na FF UK nebo uvádějících hosty z FF UK najdete zde.