Filozofická fakulta UK a Spolek pro zachování odkazu českého odboje si připomenou 80. výročí uzavření českých vysokých škol nacisty

Vzpomínkový akt za přítomnosti Čestné stráže a Ústřední hudby Armády ČR proběhne v den výročí pohřbu Jana Opletala, 15. 11. 2019 od 10:30 hod. u Památníku československým vlastencům v areálu Kasáren 17. listopadu.

Uzavření českých vysokých škol, zavraždění představitelů studentstva a transportu 1200 vysokoškoláků do koncentračního tábora Sachsenhausen si spolu se zástupci pořádajících institucí a osobností veřejného života připomenou také rodinní příslušníci popravených studentských představitelů.

S projevy reflektujícími nejen historii 17 listopadu, ale odkaz studentského aktivismu obecně vystoupí děkan FF UK doc. Michal Pullmann a prof. Václav Hampl, senátor a bývalý rektor Univerzity Karlovy. Současně zazní také zdravice zástupce studentů FF UK. Účastníci pietního aktu budou mít poté možnost prohlédnout si autentická místa popravy zatčených vysokoškoláků.

Následující den, 16. listopadu 2019, pořádá Spolek pro zachování odkazu českého odboje návštěvu koncentračního tábora Sachsenhausen, kde proběhne oficiální pietní vzpomínka na uvězněné a zavražděné studentské představitele. Návštěvy Sachsenhausenu se zúčastní mimo jiné dcery známého vinohradského knihkupce, protinacistického odbojáře, Bohumila Procházky (28. 3. 1909 Praha – 28. 3. 1963 Praha), vězněného zde v letech 1941 – 1945 a přeživšího pochodu smrti.

Petr Kukal, mluvčí FF UK

Kontakt pro média: