Katedra andragogiky a personálního řízení FF UK hostila mezinárodní konferenci o vzdělávací politice

Konferenční setkání „Adult Education and Learning Policy in a World Risk Society” na téma výzkumu vzdělávací politiky řešící oblast vzdělávání a učení dospělých, proběhlo ve dnech 16.–18. května 2019 na FF UK.

Akce se zúčastnilo téměř šest desítek odborníků z 20 zemí, kromě Evropy byly zastoupeny ještě 3 další kontinenty. Delegáti se ve svých vystoupeních věnovali problematice sociálních, politických, ekonomických a environmentálních rizik ve vztahu k učení jako předmětu politiky vytvářené na nejrůznějších úrovních od lokální po transnacionální. Ve 13 sekcích bylo prezentováno 39 příspěvků, 5 z nich tvořily symposium věnované veřejným politikám zaměřeným na pozici mladých dospělých na trhu práce v zemích EU.

V rámci plenárních přednášek vystoupily Anke Grotlüschen (Universität Hamburg) a Sotiria Grek (Nottingham University), které analyzovaly výzkum gramotnosti a ohrožených skupin, resp. problémy expertízy a tvorby politiky mezinárodních organizací jako OECD nebo UNESCO. Součástí plenárního programu byly dále dva kulaté stoly: Pprvní z nich se soustředil na problematiku učení se občanským kompetencím v kontextu postkomunistické Evropy, druhý na možnosti a sociální odpovědnost vzdělávací politiky v éře populismu.

Konference „Adult Education and Learning Policy in a World Risk Society“ proběhla jako IV. konference Sítě pro výzkum vzdělávací politiky (PSAE) Evropské společnosti pro výzkum vzdělávání dospělých (ESREA).

Petr Kukal, mluvčí FF UK

Newsletter FF UK