CONFERENCE OF YOUNG SLAVISTS XIII

Thursday 2 November

10:00

Образы Минина и Пожарского в культурно-исторической памяти России    (Ольга Лешкова)

Svobodní zednáři v Ruském impériu druhé poloviny osmnáctého století jako kulturní fenomén (Anežka Hrebiková)

Politická filosofie Ivana Iljina a její kontexty (Ladislav Zemánek)

11:30–12:30 Break

12:30

Slovinské vzpomínky na alexandrinky ‒ včera a dnes (Alena Klvaňová)

Neprimjene, nevidljive, intrigantne? Socijalističke plastičke strukture i arhitektura u turističkim portfeljima postjugoslavenskih gradova (Lea Horvat)

Reprezentacija nacionalnih (super)heroja u bosanskom, hrvatskom i srpskom ratnom stripu ranih 90-ih godina (Virna Karlić)

Konstrukcija neprijatelja: reprezentacija „drugog“ u hrvatskom, bosanskom i srpskom ratnom stripu ranih 90-ih godina (Sanja Šakić)

14:30

Problem tożsamości narodowej i etnicznej na Warmii i Mazurach  (Ewelina Lechocka)

Czy śląska pamięć jest możliwa? O wystawie Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów (Alicja Kosterska)

Przypomnieć zapomnianą Gruzję. Obraz Gruzji w polskiej pamięci kulturowej po 2008 roku (Kamil Kozakowski)

Literární zpracování démonologických pohádek a pověstí z českého Horního Slezska se zaměřením na vodníka (hastrmana) jako představitele vodního živlu (Andrea Balharová)

16:30

Pamięć o wojnie w diarystyce dzieci. Na przykładzie dzienników Milojki Mezorany i Zlaty Filipović (Katarzyna Taczyńska)

Sjećanje na budući dom u Muzeju bezuvjetne predaje i Ministarstvu boli Dubravke Ugrešić (Mirela Dakić)

Revizionizam i kanon: Je li Nazor iz čitanki uopće otišao u partizane? (Zvonimir Glavaš)

O závažnosti interpretace: reflexe proměn kulturní paměti devadesátých let v tvorbě chorvatských autorek (Dajana Vasiljevićová)

Friday 3 November

9:00

Transcendentalne panopticum Tytusa Czyżewskiego. Proces kreacji, szał destrukcji czy melancholia? (Hanna Żbikowska)

Своеобразие фантастического пространства в пьесах Карела Чапека «R.U.R.» и А.Н. Толстого «Бунт машин» (Наталия Полякова)

Транстекстуальность в романе «Одиночество» Николая Евгеньевича Вирты (Károly Tóth)

Література і пам’ять: посттоталітарні версії взаємовпливу (Оксана Пухонська)

Od ‚siekierników‘ do ‚sprawiedliwych zdrajców‘. Wizerunek Ukraińców w literaturze polskiej (Ewa Kuliś)

11:30

Komunikačná koncepcia vybraných žánrových foriem reality TV (Gondeková Veronika)

Mediálne stvárňovanie migračnej a utečeneckej problematiky cez prizmu lingvistickej pragmatiky (Annamária Genčiová)

Jugosławia i Serbia w dyskursach Biljany Plavšić oraz Mirjany „Miry” Marković (Monika Skrzeszewska)

13:00–14:00 Break

O (de)wulgaryzacji we współczesnej kaszubszczyźnie (Pia Šlogar)

Jan Evangelista Purkyně i idea alfabetu wszechsłowiańskiego (Kamil Dwornik)

Pochodzenie nazw miejscowych województwa opolskiego (Anna Podruczna)

Obecność polskich cech dialektalnych w XVIII-wiecznych nazwiskach wiernych parafii Osie (Karolina Czemplik)

16:00

Problematika neskloňovania názvov obchodných spoločností v slovenčine: marketing versus kodifikácia (Patrik Petráš)

Metaforická interpretácia somatizmov v slovenskom jazykovo-kultúrnom spoločenstve (Mária Matiová)

Vývoj prefigovaných sloves promrhat/проморгать v češtině a ruštině (Галина Щелокова)

Event detail

Event start
2. 11. 2017 0:00
Konec události
3. 11. 2017 0:00
Faculty of Arts, nám. Jana Palacha 2, Prague 1 (Room 301 and Room 313)
Event type
Conference