e-Kniha týdne #12: Right and Wrong – A Practical Introduction to Ethics

Seriál Knihovny FF UK pravidelně přináší tipy na zajímavé elektronické tituly z nabídky UK. Tipem tohoto týdne je publikace Right and Wrong, která z perspektivy západních etických tradic zkoumá otázky o tom, co je správné, co špatné a jak to od sebe v každodenním životě odlišit. Kniha může sloužit jako praktický úvod do etiky nejen studentům filozofie.

Přístup a odkazy

Titul je přístupný na platformě EBSCO eBooks a je možné jej číst on-line v prohlížečích, anebo formou off-line elektronické výpůjčky až na 14 dní na počítačích či v mobilních zařízeních (Android, iOS).

• Titul lze vyhledat přes celouniverzitní vyhledávač UKAŽ (https://ukaz.cuni.cz) anebo přímo z platformy EBSCO eBooks, přístupem přes Portál elektronických zdrojů. PŘEJÍT.
  • Připomeňte si, jak elektronická výpůjčka funguje v našem názorném videonávodu. PŘEJÍT.
  • Více informací o elektronických zdrojích. PŘEJÍT

Více o titulu[AJ]

The newly updated Right and Wrong 2nd Edition is an accessible introduction to the major traditions in western philosophical ethics, written in a lively and engaging style. Greatly expanded and improved, this successful text introduces students to the major ethical traditions, and provides a simple methodology for resolving ethical dilemmas. It treats teleological and deontological approaches to ethics as the two most important traditions, but now includes chapters on virtue ethics and the ethics of care. The very accessible writing style speaks directly to students’own experience. It draws examples from three types of real-life ethical scenarios submitted by students: academic dishonesty, partying, and personal relationships. It also provides a concise treatment of this notoriously complex subject, perfect for entry-level ethics and applied ethics courses.