Dublin Libraries Odyssey: Kapitola 2.

 

Začátkem června jsme se vydali poznávat knihovny v irském Dublinu, a to díky podpoře programu Erasmus+ Staff Mobility. Hlavním cílem cesty byla hostitelská instituce University College Dublin Library, ale během cesty jsme navštívili i další významné irské knihovny. První kapitola byla věnována dvěma nejvýznamnějším, National Library of Ireland a Trinity College Library, v kapitole druhé se podíváme na další čtyři dublinské knihovny.

Kapitola druhá

Další navštívenou knihovnou byla Cregan Library v kampusu St. Patrick’s College v dublinské čtvrti Drumcondra. Na St. Patrick’s studují především budoucí učitelé primárního stupně vzdělávání, čemuž odpovídá také fond knihovny, který kromě metodické literatury obsahuje i školní učebnice a praktické pomůcky do výuky, jako jsou společenské hry či loutky. Protože je v současnosti v Irsku už od základní školy povinná výuka irštiny, zaměřuje se knihovna i celá univerzita na irštinu více než ostatní dublinské vzdělávací instituce. St. Patrick’s College je katolickou univerzitou, proto v kampusu najdete také kostel a dále ještě chlapeckou základní školu, v níž probíhá praxe budoucích učitelů. Knihovna Cregan Library byla otevřena teprve před rokem a je umístěna na okraji kampusu, obklopena příjemnou zelení stromů. Studovny knihovny jsou vzdušné, příjemně prosvětlené a komfortně zařízené, moderní architektura interiéru je na knihovně určitě to nejzajímavější. Knihovna v současnosti nemá sklad, veškerý fond je umístěn pouze ve volném výběru.

V Dublinu se nacházejí také dvě unikátní knihovny, které dnes už fungují hlavně jako muzea, a to Marsh’s Library a Chester Beatty Library. Marsh’s Library, která se nachází v těsném sousedství St. Patrick’s Cathedral, byla založena roku 1701 a stala se tak první irskou veřejnou knihovnou. Kromě svého historického fondu je výjimečná tím, že se dodnes dochovala ve své původní podobě, a to včetně dubových knižních regálů a studijních lavic. Za léta její existence se k ní váže spousta legend a historických událostí, můžete v ní vidět například knihy poškozené střelbou v době Velikonočního povstání, a jejími nejslavnějšími návštěvníky byli Walter Scott, James Joyce nebo Bram Stoker. Irové jsou velkými milovníky literatury a patřičně si svých spisovatelů váží. Není se také čemu divit, když irského původu byli Jonathan Swift, Oscar Wilde, James Joyce a hned čtyři nobelisté: W. B. Yeats, G. B. Shaw, Samuel Beckett a Seamus Heaney. A 16. června se v Irsku každoročně slaví tzv. Bloomsday, který je oslavou celodenního putování Leopolda Blooma ulicemi Dublinu, jak ho popsal James Joyce v románu Odysseus. Chester Beatty Library, která sídlí v areálu dublinského hradu, je jakýmsi muzeem knihy a vystavuje dokumenty ze sbírky Chestera Beattyho, amerického magnáta a sběratele irského původu. Muzeum vlastní cennou sbírku rukopisů, tisků i papyrových svitků, cenné jsou zejména sbírky z Arábie, Persie a zemí Dálného Východu. V roce 2002 bylo právem vyhlášeno evropským muzeem roku.

Jižně od Dublinu v přímořském městě Dún Laoghaire (čti Danlíry) funguje od roku 2014 veřejná knihovna a kulturní centrum zvané LexIcon. Jedná se o velkolepou moderní knihovnu, jejíž studovny se snaží být co nejvíc otevřené a prosvětlené, důraz je kladen na samoobslužné služby, v knihovně je spousta pohodlných míst ke čtení či studiu, stejně jako dostatek prostoru pro kolaborativní práci a kulturní aktivity. Stavba je opět betonová a interiéry především dřevěné. Ve studovnách jsou okna s výhledem do okolí a taky na moře a nedaleký přístav. Posezení na pohovce v dětském oddělení, odkud můžete pozorovat plachetnice v Dublinském zálivu, opravdu stojí za to.

Autoři: Jan Kamenický, vedoucí Knihovny Jana Palacha & Klára Rösslerová, ředitelka Knihovny FF UK

Fotogalerie: