Vyřadili jsme muzeální sbírku tabletů

Když jsem nedávno psal diplomku, napadlo mě, že by bylo skvělé usnadnit si psaní použitím tabletu. Na svém notebooku mít otevřený MS Word a na tabletu mít při ruce odborné články a další zdroje a nemuset neustále přepínat mezi mnoha okny a záložkami prohlížeče. Určitě to sami znáte. Tablety už dlouho v Knihovně Jana Palacha čtenářům půjčujeme, takže jsem si v katalogu jeden volný tablet zarezervoval…

headache-1540220

Ve chvíli, kdy jsem tablet spustil, mi ale bylo jasné, že to s tím usnadněním práce nebude zase tak horké. Jak jsem psal – už je to dlouho, co tablety půjčujeme, a to je zároveň kámen úrazu. Od roku 2012, kdy jsme tablety do KJP nakoupili, se totiž technologie posunuly o značný kus dál. Letitý tablet od Samsungu krom toho, že váží přibližně podobně jako jeden svazek encyklopedie Britannica, má archaicky nízké rozlišení, je neuvěřitelně pomalý a co je nejhorší – jeho operační systém Android verze 2.3 vám dovolí nainstalovat asi tak jednu aplikaci z deseti, protože aplikace starší verze zpravidla příliš nepodporují. Takové zařízení vám tedy práci rozhodně neusnadní. A podobně na tom byl i zbytek našeho tabletového vozového parku…

Abych to zkrátil – „prehistorické“ tablety jsme z fondu vyřadili a vybrali pro vás pět zbrusu nových! Čtyři tablety pracují na operačním systému Android Marshmallow (810 palcové Asus a 810 palcové Huawei) a pátým tabletem je iPad. Jednodušší by určitě bylo koupit pět stejných tabletů, ale chtěli jsme mít nabídku co nejpestřejší, abychom vyšli vstříc uživatelům zvyklým jak na platformu Android, tak i uživatelům produktů firmy Apple. Nové tablety jsou již k dispozici k zapůjčení a my věříme, že vám nějaké ty roky budou spolehlivě sloužit. Minimálně do doby, než si je zase někdo z knihovníků půjčí domů.

autor: Tomáš Vejvoda, Knihovna Jana Palacha; propagace služeb

Jak si půjčit tablet nebo čtečku elektronických knih?

(Návod je psaný pro Knihovnu Jana Palacha, ale stejný princip funguje ve všech knihovnách, které čtečky či tablety půjčují.)

 

Nejprve si ověřte, zda jsou vámi žádaný tablet nebo čtečka dostupné, nebo jsou momentálně vypůjčené:

  1. V Centrálním katalogu UK (http://katalog.cuni.cz) se přihlaste do svého účtu (Přihlášení UK)
  2. Čtečky a tablety vyhledáte snadno vepsáním slova „čtečky“ do pole „Slova z názvu„, potvrďte tlačítkem OK nebo klávesou Enter.
  3. V tabulce výsledků najděte položku „Čtečky elektronických knih FF / Filozofická fakulta UK„, kde ve sloupci „Exempláře“ poklepejte na řádek „FF Knihovna Jana Palacha

V seznamu tabletů a čteček můžete vidět, která zařízení jsou momentálně volná a která jsou vypůjčená.

  • Je-li u tabletu nebo čtečky, které si chcete půjčit, ve sloupci „Vypůjčeno do“ uvedeno „Na místě„, přijďte si pro zařízení na výpůjční pult Knihovny Jana Palacha.
  • Pokud je daný model momentálně půjčený, zadejte si ve sloupci „Akce“ na zařízení požadavek. Jakmile bude zařízení vrácené a připravené k zapůjčení, pošleme vám e-mail. Poté si zařízení taktéž vyzvednete na výpůjčním pultu Knihovny Jana Palacha.