Hledání Sofie

Filozofická fakulta UK pořádala dětskou univerzitu

Tak jsme ukončili dětskou univerzitu. Skončilo to v úterý 10. prosince 2013 promocí na konci zimního semestru. Tedy, nejdřív jsme se v říjnu museli naučit, co je to vlastně semestr a čemu se říká promoce.

Sešlo se nás padesát ve dvou skupinách a byli jsme ze třetích až pátých tříd. A pak už jsme „hledali Sofii“, to jako moudrost, kdyby někdo nevěděl. Univerzita se nám nejdřív zdála jako takové trochu divné místo, které je jen pro dospělé. Stropy Karolina jsou na nás moc vysoké, univerzitní žezla těžká a chodby dlouhé. Ale prý se takhle o děti starají i na jiných univerzitách, tak proč ne tady, na „Karlovce“.

Sofii jsme zkoušeli najít celkem devětkrát a připravili si toho na nás na fakultě opravdu hodně. Zkoušeli jsme pochopit tajemství jazyka, řeč starých soch, dávných příběhů i dalekých krajů. Trochu jsme hráli i divadlo, zkoušeli tlumočit nebo jsme krabatili čelo nad psychologickými obrázky. A abyste si nemysleli, nezavřeli nás jen tak do nějaké posluchárny, kde by na nás někdo hodinu a půl mluvil, vůbec ne. Nejdřív jsme šli do Karolina, byli jsme taky na prknech Divadla Na zábradlí, trochu jsme bloudili mezi sochami v Lapidáriu Národního muzea, mírně jsme se báli ve vězení Novoměstské radnice a cestovali jsme s Kolumbem po Náprstkově muzeu. Ani teď nevíme, co bylo vlastně nejlepší. Jestli to, že jsme si vyzkoušeli tlumočnické kabiny, nebo ta psychologická laboratoř či návštěva smíchovské knihovny. No prostě toho bylo až dost.

Musíme přiznat, že jsme se na začátku univerzitních učitelů asi i báli, ale oni byli fajn. No, třeba se i oni báli maličko nás, ono to není jen tak, přednášet velkou vědu takovým mrňatům. Zkuste si to. Nejhezčí bylo, když jsme je docela často překvapovali, co všechno už víme.

Teď máme v rukou diplomy, rodiče si nás fotí, jak odcházíme ze staroslavné univerzity a možná si i přejí, abychom sem někdy chodili doopravdy, ne jako teď na zkoušku. No, uvidíme, každopádně to bylo moc prima, hledat Sofii.

Nejvíc nás ale mrzí, že nová Sofie v letním semestru 2014 bude bez nás a nastoupí nové děti, ale třeba si na nás fakulta vzpomene s tou letní školou, co prý chystají, uvidíme. A kdybyste chtěli vidět, co všechno jsme zažili, koukněte na fotky na našem webu, budete nám závidět.

O dětské univerzitě

V Praze dne 16. 12. 2013


Newsletter FF UK

Newsletter FF UK