Studující

Studium na naší fakultě nejsou jen semináře a přednášky. Jsou to diskuse s přáteli v jídelně, filmové projekce, výstavy, debatní akce, sport, výlety a mnoho dalšího. Studentský život má na naší fakultě silnou a dlouhou tradici. FF UK je ostatně jedinou fakultou v ČR, kde studenti a studentky tvoří téměř polovinu akademického senátu, a mohou tak výrazně ovlivňovat nejen dění na fakultě, ale i její řízení.

Studentské spolky

Důležitým uskupením je Studentská rada, která pečuje o kulturní život na fakultě, hájí zájmy studujících a pečuje o komunikaci mezi nimi a vedením fakulty. Tradičně pořádá akci Lekce FAUST (FAkultní Uvítání STudentů) a vydává Příručku pro prváky OFFŠEM.

Kampus Hybernská

Kampus je centrem kultury, inovací, vědy a vzdělávání, určeným pro setkávání studentů, umělců, vědců, výzkumníků, kreativců a inovátorů s občanskou veřejností.

V komplexu budov na adrese Hybernská 4 se nachází kavárna Hlína s útulným dvorkem a zelení, Galerie HYB4, podcastové nahrávací studio, kde vzniká fakultní podcast Balast, Knihovna věcí, Studentský dům, o který se stará platforma Studentská Hybernská nebo HYB4 cirkulární dílna a HYB4 čítárna, jejíž program vytváří redakce společensko-kulturního magazínu revue Prostor.

Více informací o tom, jak můžete využívat prostory Kampusu, najdete zde.

Bydlení a jídlo

Koleje a menzy Univerzity Karlovy poskytují ubytování a stravování českým a zahraničním studujícím. Klikněte pro více informací o jednotlivých zařízeních, pro  vyřízení žádosti o kolej či ubytovacího stipendia.

V hlavní budově fakulty na náměstí Jana Palacha se nachází bistro Mezi řádky, které nabízí denní nabídku hlavních jídel (jedno vegetariánské), polévek, sendvičů a domácích sladkostí. Bistro provozuje sociální podnik Enticelle, o.s., poskytující tréninkové zaměstnání handicapovaným lidem.

Užitečné odkazy

Nejčastější dotazy ke studiu

Podrobné informace najdete ve studijních předpisech.

Nevím si rady:

V případě problému se studijním informačním systémem se podívejte na stránku nejčastějších dotazů SIS na stránce sis.ff.cuni.cz.

Informace ohledně zápisu do 1. ročníku jsou uvedeny na webu FF UK.

Studenti vyšších ročníků se do dalšího akademického roku zapisují elektronicky dle Manuálu pro zápis do dalšího ročníku a sledují informace na webu FF UK

Využijte možnost zápisu bezprostředně po splnění studijních povinností!

  • Pro uzavření 1. ročníku bakalářského studia je třeba dosáhnout nejméně 50 kreditů
  • Pro uzavření 1. ročníku navazujícího magisterského studia je třeba získat nejméně 40 kredi

Bakalářské studium

  • pro zápis do 3. ročníku v součtu nejméně 90 kreditů
  • pro zápis do 4. ročníku v součtu nejméně 120 kreditů
  • pro zápis do 5. ročníku v součtu nejméně 150 kreditů
  • pro zápis do 6. ročníku v součtu nejméně 180 kreditů

Magisterské studium

  • pro zápis do 3. ročníku v součtu nejméně 60 kreditů
  • pro zápis do 4. ročníku v součtu nejméně 90 kreditů
  • pro zápis do 5. ročníku v součtu nejméně 120 kreditů

Tyto kredity se načítají do celkového součtu získaných kreditů, kontroly pro postup do dalšího ročníku s nimi tedy počítají.

Ověřte si, zda má váš obor v akreditaci formu kombinovaného studia. Pokud ano, napište žádost a zaneste nebo zašlete do podatelny.

Úplná změna oborů možná není. Vždy studujete jen ten obor, na který jste prošli přes přijímací řízení.

Pro uznání atestace je nutné podat si žádost společně s přílohou. Přiložíte ověřený doklad o vykonaných atestacích a žádost odevzdáváte do podatelny.

Před odjezdem na zahraniční stáž (nebo na stáži) si student el. zapisuje povinné a povinně volitelné předměty v rámci svého studijního plánu, o jejichž uznání bude žádat. Volitelné předměty, které si na stáži splnil, které nemají ekvivalenty na FF UK, mu po příjezdu na základě písemného souhlasu koordinátora stáže zapíše studijní referentka jako předmět „Uznané volitelné předměty ve výši xxx kreditů“. Obraťte se tedy prosím nejprve na koordinátora svého pobytu.

Rozvrhy jsou k dispozici v SIS v modulu Rozvrh NG. Dále můžete k informaci o probíhající výuce využít rozvrhového portálu FF UK na rozvrhy.ff.cuni.cz.

Rozvrhy jsou uveřejňovány také na webových stránkách příslušných kateder a ústavů a bývají i vyvěšeny na jejich nástěnkách.

Nahlásíte ji své referentce na Studijním oddělení.

Změnu tématu schvaluje děkan na základě písemné žádosti studenta doporučené vedoucím příslušné základní součásti. Student se domluví s vedoucím práce na názvu a konkrétní podobě nového tématu. Poté se obrátí na katedře či ústavu na osobu pověřenou zadáváním prací v SIS. Pověřená osoba vypíše nové téma do seznamu témat bez řešitele a přidělí toto téma studentovi. Staré téma studentu v SIS zůstane jako paměťová stopa na původně zadanou práci. K novému tématu student v součinnosti s vedoucím v SIS doplní zásady pro vypracování a doporučenou literaturu. Potom katedra nové zadání vytiskne, nechá je podepsat školitelem a vedoucím katedry. Současně si student sepíše zdůvodněnou žádost o změnu tématu a dá ji podepsat vedoucímu katedry. Oba dokumenty společně, tj. žádost a nové zadání, pošle katedra nebo student k schválení na studijní oddělení prostřednictvím podatelny. Studijní oddělení po podpisu proděkanky potvrdí v SIS nové zadání, dá vědět studentovi a založí nové zadání spolu se schválenou žádostí do materiálu studenta (u jeho studijní referentky).

Téma práce není nutně identické s názvem práce. V případě dílčí změny názvu práce, kterou není nijak dotčeno původně schválené téma, není třeba podávat písemnou žádost. Název, který může téma blíže určovat, lze v průběhu řešení práce měnit se souhlasem vedoucího práce, jenž provede požadovanou změnu v příslušných polích v SIS.

Změnu vedoucího práce provede studijní oddělení na základě písemné žádosti studenta podepsané vedoucím katedry či ústavu a schválené děkankou. Žádost je předána na studijní oddělení prostřednictvím podatelny. Studijní oddělení po podpisu proděkanky provede změnu vedoucího práce, dá vědět studentovi a založí žádost do materiálu studenta (u jeho studijní referentky).

Ano, můžete, veškeré informace jsou k dispozici na webu FF UK na stránce Učitelství pro střední školy.

Ve formulářích si stáhněte Prohlášení o ukončení studia, podepište a odevzdejte společně s indexem, byl-li vám vydán, do podatelny (není časově omezeno).

Kdy se mě týkají poplatky za studium? 

 Všechny informace o poplatcích jsou uvedeny na webu FF UK.

Jak to je s mými poplatky? Moc tomu nerozumím. 

Pokud nerozumíte pravidlům pro placení poplatků za studium, obraťte se na referentku Kláru Kordíkovou,  tel.:+420 221 619 815, Studijní oddělení – místnost č. 126.

O tato stipendia je třeba požádat Studijní odbor Rektorátu Univerzity Karlovy. Žádost se podává elektronicky.

O prospěchové stipendium se nežádá, výpočet nároku na toto stipendium zpracovává automaticky, vždy na podzim, studijní oddělení. Konkrétní výše stipendia a další postup stanoví Opatření děkana v příslušném ak. roce.

Podmínky pro přiznání stipendia za vynikající studijní výsledky jsou uvedeny v článku 2 Pravidel pro přiznávání stipendií na FF UK, obecné informace najdete ve Stipendijním řádu UK.

Povinnost studenta absolvovat lékařskou prohlídku není nikde stanovena. (sdělila JUDr. Eva Kášová, Odbor pro studium a záležitosti studentů RUK)

Studentské ambasadorství

Studenti a studentky fakulty se mohou v rámci studentského ambasadorství podílet na reprezentaci fakulty na veletrzích a dalších akcích pro uchazeče o studium, zároveň mohou vyjet na střední školy prezentovat svůj studijní program.

Více o programu najdete zde.