Život Mohamedův: kapitola z dějin české náboženské (ne)snášenlivosti

Zajímá vás vztah islámu a křesťanské Evropy? Baví vás kulturní dějiny a zkoumání stereotypů, obzvláště v českém prostředí? Pokud ano, Spolek studentů historie FF UK vás srdečně zve na přednášku dr. Jaroslava Svátka z Ústavu českých dějin FF UK s názvem „Život Mohamedův: kapitola z dějin české náboženské (ne)snášenlivosti“.

V roce 1498 vyšlo v plzeňské tiskárně Mikuláše Bakaláře dílo konvenčně nazvané Život Mohamedův. Tento překlad části cestopisného bestselleru Bernarda z Breydenbachu obsahuje nejen obvykle tradované stereotypy o islámu, jež kolovaly v křesťanské Evropě po staletí, ale také přehled o východních křesťanských náboženstvích a církvích. Kromě obsahové analýzy tohoto staročeského spisu se přednáška zaměří na to, jak se proměňovala jeho funkce a působení v konfesně rozdělených českých zemích na konci středověku.

Přednáška proběhne v místnosti P104 na hlavní budově FF UK (Náměstí Jana Palacha 1/2) v úterý 21. února od 19:15.

Podrobnosti události

Začátek události