Výstava José Saramago a česko-portugalské literární setkání

Letos uplyne 100 let od narození portugalského držitele Nobelovy ceny za literaturu Josého Saramaga. Při příležitosti tohoto výročí připravila Nadace Josého Saramaga výstavu, které bude ve spolupráci s Portugalským centrem v Praze uvedena v prostorách hlavní budovy FF UK.

Vernisáž proběhne ve středu 12. října od 17:30 za přítomnosti vedoucí Oddělení portugalistiky na Ústavu románských studií dr. Karoliny Válové a lektorky Portugalského centra v Praze Mgr. Gildy Machado. Panely představují symbolickou cestu orientovanou na opětovné čtení Saramagova díla. Výstava bude k vidění až do konce října. Text výstavy je v angličtině, ale k dispozici bude také doprovodná brožura v českém jazyce.

Speciálním hostem vernisáže bude portugalský spisovatel Bruno Vieira Amaral, který v roce 2015 obdržel Literární cenu Josého Saramaga.  Po vernisáži bude od 18:30 následovat promítání filmu „O Ano da Morte de Ricardo Reis“ (učebna číslo P429). Film natočil João Botelho v roce 2020 a převedl tak jedno z nejdůležitějších děl Josého Saramaga na filmové plátno. Děj staví na duchaplné konverzaci mrtvého básníka Fernanda Pessoy s jedním ze svých heteronym. Film je v originálním znění s českými titulky (129 minut).

Bruno Vieira Amaral se navíc v úterý 11. října od 11:40 setká se studenty portugalistiky ve Šporkově paláci (učebna H205), aby jim představil své dílo a vysvětlil, jakým způsobem jej ovlivnila Saramagova tvorba. Diskutovat se bude také o tendencích v současné portugalské literatuře. Tentýž večer od 19:00 se v Božské lahvici (Bílkova 6, Praha 1) uskuteční program v angličtině pro širokou veřejnost – Bruno Vieira Amaral bude s českou autorkou Lenkou Elbe diskutovat o rozdílech a podobnostech mezi českou a portugalskou literaturou a o profesních zkušenostech a literárním provozu v obou zemích.

Informace o výstavě i návštěvě Bruna Vieiry Amarala v Praze najdete na webových stránkách Portugalského centra v Praze a ve Facebookových událostech: Výstava – José Saramago: Zpět po stopách minulýchČesko-portugalské literární setkání: Lenka Elbe a Bruno Vieira Amaral.

Podrobnosti události

Začátek události