prof. Róbert Lapko: Kamaldulská Biblia – najstarší preklad celej Biblie do slovenčiny

Ústav českého jazyka a teorie komunikace FF UK zve na přednášku prof. Róberta Lapka z Teologickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku v rámci přednáškového cyklu Kruhu přátel českého jazyka, která se bude konat 29. března 2023 od 18:00 v hlavní budově FF UK, nám. Jana Palacha 1/2, Praha 1 (místnost P018).

Anotace přednášky:

Kamaldulská Biblia (1756‒1759) je prvým známym prekladom celej Biblie do slovenčiny. Bol vyhotovený pravdepodobne kamaldulskými mníchmi v Červenom kláštore. Zachoval sa v rukopise a nachádza sa v archíve Arcibiskupského úradu v Trnave. Ide o preklad z latinského textu Vulgáty. Pri prekladaní sa prihliadalo aj na hebrejské a grécke originály a české a poľské preklady. Preklad obsahuje množstvo vysvetľujúcich poznámok v latinskom jazyku. Text je zviazaný do dvoch zväzkov a vyznačuje sa úsilím používať formy a výrazy bežnej slovenskej hovorovej reči, s západoslovenskými prvkami. Preklad je svedectvom vysokej duchovnej kultúry a jazykovej vyspelosti prostredia, v ktorom rukopis vznikol.

Podrobnosti události

Začátek události
29. 3. 2023 18:00
hlavní budova FF UK, nám. Jana Palacha 2, Praha 1 (místnost P018)