prof. Robert Elgie: Do direct presidential elections make a difference?

Přednáška prof. Roberta Elgieho (Dublin City University) na téma dopadu a vlivu přímé volby prezidenta.

Anotace

V České republice se v roce 2013 uskutečnila historicky první přímá volba prezidenta. Doposud parlamentní republika, v níž prezidenti hráli vždy aktivní roli, se podle definice Roberta Elgieho proměnila v  poloprezidentský systém. Jak ovlivňuje zavedení přímé volby prezidenta podobu a fungování politického systému? Je rozdíl mezi jeho zavedením v mladých, nebo v konsolidovaných demokraciích? Jaký dopad má přímá volba hlavy státu na fungování politických stran? Tyto a další otázky bude na Ústavu politologie FF UK diskutovat dnes přední odborník na poloprezidentské systémy, Robert Elgie.

Registrace:

Do 16. března na e-mail: stepan.drahokoupil@gmail.com

Robert Elgie je profesorem na Law and Government Deparment, Dublin City University. Zaměřuje se na studium poloprezidentských systémů, komparativní politologie, politického leadershipu a na francouzskou politiku.

K jeho pracem patří základní texty ke studiu poloprezidentských systémů:

• Robert Elgie Semi-Presidentialism: Sub-Types And Democratic Performance, Oxford University Press, 2011.
  • Robert Elgie (ed.). Semi-presidentialism in Europe, Oxford University Press, 1999
  • Robert Elgie. Political Institutions in Contemporary France, Oxford University Press, 2003.
  • Robert Elgie. Divided Government in Comparative Perspective, Oxford University Press, 2001
  • a mnoho dalších

Robert Elgie také založil několik webových stránek ke studiu politických systémů.

Podrobnosti události

Začátek události