Pride Month: Situace se oteplila aneb LGBTQ+ očima lexikografie

Filozofická fakulta UK zve na přednášku s diskuzí dr. Martina Šemelíka z Ústavu germánských studií FF UK a dr. Michaely Liškové z Ústavu pro jazyk český AV ČR v rámci cyklu Pride Month, která se bude konat v úterý 20. června 2023 od 18:00 v místnosti P104 na hlavní budově FF UK. Přednáška i diskuze se uskuteční v češtině.

Přednáška se zaměří na slovníková hesla z tematické oblasti LGBT+, jako je homosexuál(ka), gay, lesba, včetně vulgarismů typu bukvice a buzna. Hesla budou podrobena analýze z hlediska jazykové diskriminace při tvorbě slovníku, kdy na jedné straně stojí potřeba podat jazyk co nejpřesněji a nejautentičtěji, na straně druhé snaha zbytečně nezraňovat a nepetrifikovat urážlivé stereotypy. Problematika bude zasazena do kontextu lexikografického ztvárnění dalších citlivých témat, např. věku, náboženství nebo etnicity. Přednášející představí nejen teoretická východiska, ale i vlastní praktické zkušenosti z přípravy Akademického slovníku současné češtiny.

Podrobnosti události

Začátek události
20. 6. 2023 18:00
Filozofická fakulta UK, nám. Jana Palacha 1/2, Praha 1 (místnost P104)
Mgr. Michaela Lišková, Ph.D.; Mgr. Martin Šemelík, Ph.D.
Typ události
Konference a přednášky, Pro veřejnost