Příběh nejstarší rakouské učebnice aneb Kakánie v praxi

Věděli jste, že estetika byla za Rakouska-Uherska důležitým politickým a mocenským nástrojem?
V 19. století byla výuka estetiky zásadní součástí osvícenského programu, který měl vychovávat a kultivovat řádné občany. Byla pojímána jako obor, který rozvíjí vkus, ale který také mírní vášně a upevňuje mravnost. Osnovy výuky a učebnice, podle kterých se výuka vedla, byly proto pod drobnohledem státních úředníků.
Přednáška vylíčí složitý schvalovací proces (trval deset let), na jehož konci bylo 2. vydání Aesthetik (Estetika čili Nauka o krásnu a umění ve svém celém rozsahu) řádného profesora estetiky a klasické filologie vídeňské univerzity Franze Fickera prohlášeno císařem Ferdinandem I. Dobrotivým za učebnici estetiky na německojazyčných rakouských univerzitách a lyceích.

Podrobnosti události

Začátek události
7. 3. 2018 14:03 - 14:03
Hybernská 4, Praha 1 (Kampus Hybernská)