Penny M. Von Eschen: Paradoxy nostalgie

Kdo vypráví příběh studené války, kde a komu? Americká historička Penny M. Von Eschen představí 9. března na FF UK v místnosti 111 od 17:30 svou novou knihu Paradoxes of Nostalgia: Cold War Triumphalism and Global Disorder Since 1989 (Duke University Press, 2022).

V ní se věnuje tomu, co říkali a říkají politici, novináři nebo populární kultura o studené válce a jejím konci. Sleduje přitom následky triumfalistického narativu USA i nostalgii po Sovětském svazu z globální perspektivy: od litevských muzeí komunismu po americké videohry, splněné obavy Václava Havla i ruský etnonacionalismus.

Penny M. Von Eschen (profesorka historie a amerických studií na University of Virginia) se dlouhodobě věnuje problematice studené války. Publikovala mimo jiné knihy Satchmo Blows Up the World: Jazz Ambassadors Play the Cold WarRace against Empire: Black Americans and Anticolonialism, 1937–1957.

Přednáška i diskuze proběhne v angličtině.

Podrobnosti události

Začátek události