Paweł Smoleński: Izrael už se nevznáší

Pražské centrum židovských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy si vás dovoluje pozvat na besedu s polským reportérem Pawłem Smoleńským a na představení českého překladu jeho knihy o současném Izraeli Izrael už se nevznáší, která vyšla v nakladatelství Dokořán – Jaroslava Jiskrová Máj v překladu Michaly Benešové a Lucie Zakopalové.

Setkání se uskuteční 13. března 2014 v 18.00 v prostorách Polského institutu v Praze (Malé náměstí 1, vchod z Karlovy ulice 27, Praha 1).

Spolupořadateli jsou Polský institut v Praze a nakladatelství Dokořán – Jaroslava Jiskrová Máj.

Polský reportér Paweł Smoleński (*1959) patří k nejvýraznějším představitelům v Polsku oblíbeného žánru tzv. literární reportáže. Od roku 1989 působí jako reportér v deníku Gazeta Wyborcza. Je autorem několika reportážních knih: Pochówek dla rezuna (Pohřeb banderovce, 2001) o komplikovaných polsko-ukrajinských vztazích, Irak. Piekło w raju (Irák. Peklo v ráji, 2004) o diktátorském režimu Saddáma Husajna a Iráku krátce po jeho pádu nebo Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie (2010), která je svébytným holdem tvrdým horalům z Tater, partyzánům, pašerákům a horolezcům. Soubor reportáží Izrael już nie frunie (Izrael už se nevznáší, 2006; česky 2013) byl nominován na prestižní reportérskou Cenu Beaty Pawlak. O Izraeli pojednává i Smoleńského poslední kniha Balagan. Alfabet izraelski (Bordel. Izraelská abeceda, 2012).

Kniha Izrael už se nevznáší, která vyšla v listopadu 2013 v českém překladu, je barvitým a mnohovrstevnatým obrazem Izraele, ale především jeho obyvatel v době bouřlivého období likvidace osad v pásmu Gazy v roce 2005. Na tomto pozadí Smoleński představuje stále platné paradoxy a traumata dnešního Izraele a jeho nejistou budoucnost. Autor se ve více než dvaceti reportážích zamýšlí nad komplikovanou minulostí izraelského státu i nad výzvami, před nimiž do budoucna stojí – ať už na příkladu bývalého vojáka, který sloužil v Hebronu, arabského obchodníka z Jeruzaléma, chasida z ortodoxní rodiny, který po četbě Darwina zapochybuje o své víře, známého režiséra Ariho Folmana nebo spisovatele Etgara Kereta. Průvodcem Smoleńského je přitom nepříliš známá kniha Amose Oze Na Zemi izraelské. Snad i pod jejím vlivem se v knize Izrael už se nevznáší střídají filosofické úvahy s humornými historkami i básnické obrazy s analýzou izraelské politiky.

Podrobnosti události

Začátek události
13. 3. 2014 18:00
Místo konání
Polský institut v Praze (Malé náměstí 1, vchod z Karlovy ulice 27, Praha 1)
Organizátor
Pražské centrum židovských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy
Typ události