Merouan Mekouar: Drawing the Wrong Lessons

Katedra Blízkého východu FF UK a Orientální ústav AV ČR zve na další přednášku ze série Middle East Lecture Series.

Dr. Merouan Mekouar (York University) přednese přednášku s názvem Drawing the Wrong Lessons: Morocco and the ‘Economics of Ignoring’ ve čtvrtek 21. 11. v 17:45 na nám. Jana Palacha 2, místnost 300.

Těšíme se na Vás!

Anotace:
The lecture will examine the logic of Moroccan authoritarianism since the independence of the country and will show that that the traditional historical-institutionalist explanations do not fully capture the logic of authoritarian resilience in the country. Relying instead on rational choice explanations, the presentation will show that the resilience of the Moroccan regime is due to the adoption of neo-liberal reforms in the mid-nineties which have altered the calculations of the local business and political elite and aligned their interests to those of the Moroccan monarchy.

Podrobnosti události

Začátek události
21.11.2019 17:45 - 19:15
nám. Jana Palacha 2, Praha 1 (FF UK, místnost 300)