1848: polozapomenutá osmička?

V záplavě připomínání osmičkových výročí se Spolek studentů historie FF UK rozhodl uspořádat diskuzi nad polozapomenutým výročím roku 1848. Tento revoluční rok není na rozdíl od jiných osmičkových výročí, zejména těch z 20. století, příliš připomínaný a kontextualizovaný, ačkoliv je zásadní pro dění po něm následující.

Diskutovat budou Jiří Štaif (Ústav hospodářských a sociálních dějin FF UK), Jan Randák (Ústav českých dějin FF UK v Praze) a Jiří Rak (Katedra evropských studií FSV UK), a to o otázkách nacionalismu, o roli žen v revoluci, o dědictví roku 1848 a o jeho současném připomínání.

Každý z diskutujících navíc přednese příspěvek o svém pohledu na rok 1848 skrze téma sobě vlastní: Jiří Štaif o společenské změně a občanské společnosti, Jan Randák o revoluci a prostoru a Jiří Rak o potýkání se Čechů s Němci.

Diskuzi bude moderovat Marie Bahenská (Masarykův ústav a Archiv AV ČR).

Podrobnosti události

Začátek události
16. 4. 2018 19:15 - 21:00
nám. Jana Palacha 2, Praha 1 (místnost č. 300, hlavní budova FF UK)