16. konference Mezinárodní tibetanistické asociace

Ve dnech 3.–9. července 2022 proběhne v hlavní budově Filozofické fakulty UK 16. konference Mezinárodní tibetanistické asociace International Association for Tibetan Studies. Jde o největší mezinárodní tibetanistickou konferenci kongresového typu, kterou nyní pořádá Filozofická fakulta UK a Orientální ústav AV. Záštitu nad konferencí převzali primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib, předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová a rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.

Je to nyní poprvé, kdy se konference má konat v postkomunistickém státě Evropy, dosud se byly pouze v Německu, USA, Kanadě, Rakousku, Japonsku, Velké Británii, Norsku a Francii.

Na konferenci se přihlásilo více než 700 účastníků ze 42 zemí světa. Bude předneseno na 530 příspěvků ve více než 50 individuálních sekcích na témata od digitálních technologií, lingvistiky, přes archeologii, antropologii, buddhologii, etnografii, historii, genderová studia či studia starých tibetských rukopisů a výzkum tibetského buddhistického kánonu.

V rámci konference je uspořádaná výstava archivních fotografií tibetské armády z let 1895–1959 představená v rámci projektu ERC „Tibetan Army“. Přes deset knižních vydavatelů představí svou produkci a konferenci doprovodí také bohatý kulturní program. Pro tuto příležitost byla připravena i publikace týkající se českého vkladu světové tibetologii.

Pro tibetanistiku na FF UK i kolegy z Orientálního ústavu AV ČR je velkou ctí, že se budova Filozofické fakulty stane v daném týdnu středem pozornosti světové tibetanistiky.

Celý program.

Podrobnosti události