Blog

Po stopách knihoven a temné historie Norimberku a Mnichova

Po delší době se vám hlásíme s reportem z cest po dalších evropských knihovnách. Tentokrát se na pracovně-poznávací cestu do německého Bavorska vydaly tři knihovnice pro podporu vědy a EIZ a dvě z oddělení akvizice a katalogizace. Cesta proběhla ve druhé polovině listopadu i přes to, že se v té době již opět zhoršovala epidemiologická situace spojená s pandemií onemocnění Covid-19.

PRAG BRUTAL: Nová výstava v Knihovně Jana Palacha

V úterý 2. září byla v zelené studovně Knihovny Jana Palacha zahájena nová dlouhodobá výstava fotografií s názvem PRAG BRUTAL. Výstava 12 analogových i digitálních fotografií se věnuje tématu pražské brutalistní architektury postavené v období 60. let až počátku 90. let 20. století.

Podzimní hygge návštěva Dánska

Na konci podzimu roku 2019 jsme se s kolegyněmi vydaly do Dánska, kam jsme jely sbírat inspiraci především do knihovny místní univerzity – University of Southern Denmark (Syddansk Universitet, dále jen SDU) v Odense, kde bylo hlavní náplní naší návštěvy stínování kurzu Responsible Conduct of Research (dále jen RCR) a absolvování několika modulů tohoto kurzu. Navíc jsme také navštívily několik dalších univerzitních i veřejných knihoven v různých dánských městech.  

Na otočku do knihovny v Drážďanech

Počátkem listopadu se téměř všichni knihovníci Knihovny FF UK vypravili na zkušenou do Státní a univerzitní knihovny v Drážďanech (Sächsische Landesbibliothek – Staats- und Universitätbibliothek, SLUB). Vždy je inspirativní vidět, jak funguje jiná univerzitní knihovna, jaké v ní řeší problémy tamější knihovníci či jak se jim něco podařilo vyřešit. Kořeny má SLUB dva: jeden pro Saskou státní knihovnu, který sahá […]

Knihovníci v Pobaltí – 2. část | Vilnius

Druhá část reportáže z návštěvy pobaltských knihoven se věnuje knihovnám v litevském Vilniusu.

Noc s Andersenem aneb plavba k nejzazšímu moři

Letošní poslední březnový pátek se v Knihovně Jana Palacha nesl opět v duchu Noci s Andersenem. Celostátní knihovnické akce jsme se zúčastnili již pošesté, tentokrát v námořnickém stylu.  Vyhlášené téma totiž znělo Andersen známý-neznámý a připomínalo tak autorovy u nás dosud zcela neznámé pohádky, které nedávno vyšly například v knize Při nejzazším moři. Na palubě jsme tak přivítali 25 malých i větších plavčíků, nejmladšímu bylo 5 a nejstaršímu už 12 let. 

Knihovníci v Pobaltí – 1. část | Riga

Ke konci letního semestru (18. 6. – 22. 6. 2018) vyrazil tým knihovníků z Knihovny FF UK za doprovodu kolegů z LVT (Laboratoř výpočetní techniky, jinými slovy fakultní IT), paní ředitelky a pana proděkana pro informační zdroje na pracovní cestu do Pobaltí. Konkrétně tedy do Lotyšska a Litvy a ještě konkrétněji do jejich hlavních měst, Rigy a Vilniusu. 

Přístav volá! Knihovny Hamburku a Brém. – 2. část

Druhá část reportáže z návštěvy německých knihoven se věnuje knihovnám v Brémách.

Přístav volá! Knihovny Hamburku a Brém. – 1. část

Nejen běžnou denní rutinou zpracování knih, půjčování a organizací fondu je naplněn život knihovníka. Občas je třeba vydat se do světa a načerpat nové zážitky z praxe jiných knihoven. Vždyť nejhorší, co se vám může v pracovním životě stát, je usnout na vavřínech, spokojit se s tím, co funguje a pak se divit, že vám vlastně ujel vlak. I proto zaměstnanci knihoven […]

Velkomenn til Danmark! – závěrečná část

Po lehkém středečním zklamání jsme ve čtvrtek zažili skutečný vrchol výpravy. Brzy ráno jsme se vydali vlakem přes Öresundský most, ten Most , do švédského města Malmö na návštěvu do místních knihoven.