Aktuality (2018)

FF > 2018

Studenti a absolventi z FF UK připravili rozhlasový cyklus pořadů věnovaných básním o věcech

15.11.2018

Od 19. do 23. listopadu odvysílá ČRo Vltava první část pořadů, které vznikly v rámci semináře komparatistiky. Pořady je možné vyslechnout ve všední dny od 17:30 v cyklu Kontexty a poté v audioarchivu ČRo.

Mezinárodní slovenistické sympózium „Z Lublaně přes Vídeň do Prahy. Ivan Cankar a jeho současníci“ připomene jednoho z největších slovinských spisovatelů

15.11.2018

Akce, kterou pořádají Katedra jihoslovanských a balkanistických studií FF UK a Slovanská knihovna, se uskuteční ve dnech 22.–23. listopadu v hlavním zasedacím sále Národní knihovny ČR.

Mezinárodní konferencí "Seen from Oxyartes´ Rock: Central Asia under and after Alexander" vrcholí dvouletý projekt Ústavu pro klasickou archeologii FF UK

13.11.2018

Tým vedený doc. Ladislavem Stančem zkoumal postup Alexandra Velikého Střední Asií a identifikoval jím dobyté pevnosti. Významné objevy učinili archeologové zejména v Uzbekistánu. Konference za účasti odborníků z 13 zemí proběhne 14.–16. listopadu 2018 na FF UK.

Výběrová řízení FF UK | listopad 2018

11.11.2018

FF UK vypisuje výběrová řízení na pozice akademických i technickohospodářských pracovníků.

Na výročí Sametové revoluce se v Praze uskuteční kolokvium Rage Against the Algorithm

9.11.2018

Galerie Display bude mezi 16. a 18. listopadem hostit mezinárodní setkání umělců, aktivistů a teoretiků různých oborů a zaměření, které spoluorganizují doktorandi z Ústavu anglofonních literatur a kultur FF UK. Diskutovat se bude o digitálním prostoru, síle informace a problematice nadvlády algoritmů. Zváni jsou studenti, akademici i zájemci z široké veřejnosti.

Visiting Professor in Social Sciences and/or Area Studies

5.11.2018

The Faculty of Arts, Charles University (Prague) invites applications for the position of a Visiting Professor in Social Sciences and/or Area Studies. The position is open in any area of social sciences and area studies at the relevant Departments of the Faculty. The aplication deadline is January 31, 2019.

V Hanoji byl představen překlad prvního kompletního Nerudova díla ve vietnamštině – Povídek malostranských

2.11.2018

Jde o úvodní výstup společného překladatelského projektu Filozofické fakulty UK a Fakulty Literatura University of Social Sciences and Humanities (USSH) Ha Noi.

Odborníci z Filozofické fakulty UK iniciovali vznik České asociace kognitivní lingvistiky

1.11.2018

Nová platforma si klade za cíl sdružovat kognitivní lingvisty, kteří se zabývají češtinou a českým znakovým jazykem. Jejím smyslem je prostřednictvím pravidelných konferencí a workshopů prohlubovat komunikaci mezi pracovišti a jednotlivci, kteří na jazyk nahlížejí právě z kognitivní perspektivy. Ustavující konference nové asociace se bude konat v roce 2019 v Praze.

Na Filozofické fakultě UK vystoupí známý americký historik Timothy Snyder

31.10.2018

S politologem prof. Pavlem Baršou bude 22. listopadu od 16 hodin v aule na hlavní budově, nám. Jana Palacha 2, diskutovat o vzkříšení autoritářství a tom, jak na něj reagovat. Coby motto diskuse zvolil Timothy Snyder otázku: Je pouze jeden způsob, jak ztratit svobodu?

Prof. Josef Opatrný, vedoucí Střediska ibero-amerických studií FF UK, obdržel Řád aztéckého orla, nejvyšší mexické státní vyznamenání udělované cizincům

31.10.2018

Řád udělený za dlouhodobou propagaci mexické historie a kultury v ČR a za podporu česko-mexických vztahů převzal významný český iberoamerikanista 30. října na půdě velvyslanectví Spojených států mexických z rukou J.E. pí. Rosaury Leonory Rudea Gutierrez.

Newsletter FF UK