Studijní programy

Středověká studia

Termín akreditace bohužel neznáme ani jej nemůžeme nijak ovlivnit. Nebude-li akreditace dokončena do 31. 3. 2024, budou termíny pro podání přihlášek a přijímacích zkoušek stanoveny individuálně.
Doporučení pro uchazeče o tento studijní program:

  1. Připravujte se na přijímačky tak, jako by byl program otevřen.
  2. Sledujte tuto webovou stránku. Jakmile bude proces akreditace dokončen, objeví se v tomto místě prolink na přihlášku.
  3. S otevřením přihlášek zveřejníme i termín, do kdy je bude možné podávat, a termín konání přijímacích zkoušek.

Vítejte na vizitce navazujícího magisterského studijního programu Středověká studia.
Veškeré informace pro uchazeče o studium najdete níže (po rozkliknutí jednotlivých položek +).
Akreditace tohoto studijního programu dosud nebyla dokončena.
Přihlášku si bude možné podat až po dokončení procesu akreditace.

Obecné informace o studijním programu
Ústav pro archeologii
Proč studovat u nás
Navazující magisterské studium připravuje absolventa na samostatné oborové působení. Zároveň prohlubuje jeho teoretickou i faktografickou znalost, praktické dovednosti a otevírá ho významnější měrou interdisciplinárním kontaktům.
Počty přihlášených a přijatých ke studiu v minulých letech
ROK PŘEDPOKLÁDANÝ POČET PŘIJÍMANÝCH PŘIHLÁŠENÝCH PŘIJATÝCH MINIMÁLNÍ POČET BODŮ NUTNÝ PRO PŘIJETÍ ZAPSANÝCH KE STUDIU
2024/25 12

Minimální počet bodů nutný pro přijetí znamená, kolik bodů získal v daném roce poslední přijatý uchazeč (tj. všichni, kteří získali bodů méně, se umístili „pod čarou“). Je-li přijatých více, než stanovuje předpokládaný počet přijímaných, pak stejného počtu bodů dosáhlo více uchazečů na posledním místě. Bodová hranice je tímto definitivní, nikam se neposouvá, a to ani v případě, že někteří přijatí uchazeči do studia nenastoupí.
U povinně sdružených programů hraje velkou roli i skutečnost, zda si uchazeč podal další přihlášku na kombinovatelný program a zda byl na tento program přijat. Uchazeči, kteří nemají další program do kombinace, nemohou být přijati ke studiu povinně sdruženého programu, a to ani v případě, kdyby dosáhli maximálního bodového výsledku.

Přijímací zkouška a jak se na ni připravit

ÚSTNÍ ZKOUŠKA

  1. rozprava o relevantním odborném zaměření, včetně představení bakalářské práce (max. 40 bodů)
  2. rozprava o motivaci ke studiu a dosavadních zkušenostech v oboru (max. 30 bodů)
    Kritéria hodnocení motivace:

    • přesvědčivá motivace – konkrétně a jasně formulovaná a dostatečně obhájená, odpovídající obsahu studia programu na FF UK: 30–21 bodů
    • částečně přesvědčivá motivace – poměrně konkrétně formulovaná a obhájená, vcelku odpovídající obsahu studia programu na FF UK: 20–10 bodů
    • nepřesvědčivá motivace – vágně vysvětlená a nedostatečně obhájená, příliš neodpovídající obsahu studia programu na FF UK: 9–0 bodů

  3. testování odborných oborových znalostí včetně orientace v oborové literatuře a přehledu o primárních i sekundárních pramenech (max. 30 bodů)

Další požadavky ke zkoušce:

Uchazeč u přijímací zkoušky předloží stručný životopis a také bakalářskou práci (popř. její hlavní teze a seznam literatury, pokud ještě není obhájena).
Ke studiu může být přijat uchazeč, který úspěšně ukončil bakalářské studium zejména programu z vědních oblastí (i) historické vědy, (ii) vědy o umění, (iii) filologie a lingvistika, a (iv) filozofie, religionistika a teologie. Není to však podmínkou.


Bodové hodnocení přijímací zkoušky

U přijímací zkoušky můžete získat maximálně 100 bodů. Pokud získáte 50 bodů a více, máte šanci na přijetí, je však potřeba, abyste se umístili v předpokládaném počtu přijímaných pro tento program.
Abyste mohli být přijati na povinně sdružený program, musíte navíc uspět v přijímacích zkouškách na alespoň jeden další kombinovatelný program.
Souhrnné výsledky přijímacích zkoušek pro porovnání, kolik bodů průměrně stačí pro přijetí u tohoto studijního programu, najdete v záložce Počty přihlášených a přijatých ke studiu v minulých letech.

Uplatnění absolventů v zaměstnání a návazném studiu
Absolventi se mohou uplatnit například v následujících oblastech a profesích:
• Absolvent navazujícího magisterského programu Středověká studia je flexibilní a má předpoklady pracovat v široké škále různých typů kulturních, společenských, vzdělávacích i vědeckých institucí, v knihovnách, muzeích, nakladatelstvích a dalších.
• Nachází uplatnění v komerční sféře, zvláště tam, kde je vyžadována vynikající jazyková výbava, kulturně-historický přehled, práce s písemnými texty, historickými předměty a znalost vybraných digitálních technologií.
• Je schopen působit ve veřejné správě, a to na pracovištích vyžadujících vyšší kvalifikaci, a podílet se na pracích spojených s ochranou národního a evropského kulturního dědictví ve všech jeho formách.
• Jeho znalosti a dovednosti mu umožňují ucházet se o kvalifikované a náročné pozice v zahraničí.
Jak si podat přihlášku ke studiu
Přihlášky ke studiu na FF UK můžete podávat jedině elektronicky prostřednictvím Studentského informačního systému (SIS)!

Před podáním přihlášky ke studiu budete vyzvání k přihlášení:

  • V případě, že jste aktivním studentem/studentkou kterékoli fakulty UK, k přihlášení použijte přidělený studentský login. Ekvivalentem loginu je také osobní číslo, které je uvedeno na průkazu studenta/studentky (pod fotografií). Pokud máte problém s heslem – navštivte stránku Centrální autentizační služby CAS, kde můžete získat nové heslo.
  • V případě, že jste si již v minulosti přihlášku na jakoukoli fakultu UK podával/a, byť jste se nestal/a studentem/studentkou, použijte stejné údaje jako při podání předešlé přihlášky (e-mail a heslo).
  • V případě, že jste nový uchazeč / nová uchazečka o studium, na žádné fakultě UK jste nikdy nestudoval/a, ani jste v minulosti nepodal/a přihlášku ke studiu (byť neúspěšně), budete před založením přihlášky vyzván/a k registraci. Registrace se provádí vyplněním registračního e-mailu (nedoporučujeme k tomuto účelu používat školní nebo pracovní e-maily, ke kterým po absolvování školy nebo ukončení zaměstnaneckého poměru ztratíte přístup!). Na tento e-mail vám bude následně odeslána zpráva s aktivním odkazem, který vás zavede na stránku, kde budete vyzván/a k vyplnění hesla. Tento registrační e-mail a heslo je třeba používat během celého přijímacího řízení, protože jen pod tímto přihlášením uvidíte všechny své přihlášky, pozvánky ke zkouškám a výsledky.

Pokud máte již vyplněnou přihlášku a znovu se přihlásíte, v pravém horním rohu formuláře naleznete své jméno a po kliknutí na tlačítko „Moje přihlášky“ uvidíte přehled dosud podaných přihlášek ke studiu.

Nezakládejte, prosím, novou přihlášku pod jinou e-mailovou adresou, komplikujete tím identifikaci nejen systému, ale i pracovníkům Referátu přijímacího řízení. Nemůžete-li se ke svému již založenému účtu přihlášky znovu přihlásit, kontaktujte nás na e-mailu prijimacky@ff.cuni.cz, rádi vám pomůžeme proces přihlášení obnovit.

Podávat přihlášku z mobilního zařízení nedoporučujeme!


Texty uvedené na této stránce jsou pouze informačního charakteru. Závazné podmínky přijímacího řízení se mohou v průběhu roku měnit např. z důvodu pandemie. Přihlášení uchazeči jsou o změnách podmínek vždy informování e-mailem, veřejně dostupné aktuální podmínky jsou k dispozici na webové stránce Základní dokumenty o přijímacím řízení.