Studijní programy

Politické teorie

PŘIHLÁŠKA KE STUDIU

Vítejte na vizitce navazujícího magisterského studijního programu Politické teorie.
Veškeré informace pro uchazeče o studium najdete níže (po rozkliknutí jednotlivých položek +).
Přihlášku lze podat do 31. března!

Obecné informace o studijním programu
Ústav politologie
Proč studovat u nás
Celá výuka na ÚPOLu, tj. ve všech studijních programech (bakalářském, magisterském i doktorském) je především teoretická a neklade si nároky orientovat se na praktickou přípravu. Jejím jádrem je studium teoretických a generalizujících přístupů, odborných textů (především v anglickém jazyce) a psaní seminárních prací.
V rámci výuky se studenti seznámí především s teoriemi mezinárodních vztahů, soudobou politickou filozofií, teoriemi demokracie, hlavními otázkami comparative politics, problémy nedemokratických režimů a historickým vývojem české politiky a českého politického myšlení. Řada výběrových kurzů se pak věnuje konkrétním detailnějším problémům (od středoevropské a jihoamerické politiky či soudobé zahraniční politiky USA, přes vývoj komunistického režimu v Československu, po ústavně-právní problémy ČR). Absolvent by tak měl získat široký rozhled a rozvíjet své vlastní kritické a analytické myšlení, doplněné o schopnost práce s informacemi z řady různých oborů a návyk písemného formulování vlastních tezí. Práce s cizojazyčnou literaturou, doplněná o širokou možnost studia celé řady jazyků na FF UK, pak zvyšuje jazykovou kvalifikaci studentů ÚPOL.
Díky svému zapojení do širší struktury Filozofické fakulty, může student ÚPOLu využívat i nabídky jiných kateder a ústavů. Díky tomu se ÚPOL nesnaží o zcela autonomní studijní plán a očekává, že studenti si mohou prohloubit znalosti (např. ze světových dějin, filozofie, cizích jazyků či sociologie) v rámci pravidelných kurzů jiných pracovišť.
V rámci zahraniční spolupráce pak mají studenti možnost využít jak nabídky programu ERASMUS, tak široké sítě mezifakultních a meziuniverzitních dohod, uzavřených Univerzitou Karlovou. V takovém případě záleží především na jejich samostatnosti a jazykových schopnostech.
Počty přihlášených a přijatých ke studiu v minulých letech
ROK PŘEDPOKLÁDANÝ POČET PŘIJÍMANÝCH PŘIHLÁŠENÝCH PŘIJATÝCH MINIMÁLNÍ POČET BODŮ NUTNÝ PRO PŘIJETÍ ZAPSANÝCH KE STUDIU
2024/25 40
2023/24 40 40 26 51 21
2022/23 40 41 22 65 18
2021/22 40 30 30 bez přijímací zkoušky 11
2020/21 40 17 17 bez přijímací zkoušky 10
2019/20 40 35 21 51 15
2018/19 44 31 21 51 17
2017/18 44 36 24 53 16
2016/17 44 59 27 50 14
2015/16 44 54 27 67 16

Minimální počet bodů nutný pro přijetí znamená, kolik bodů získal v daném roce poslední přijatý uchazeč (tj. všichni, kteří získali bodů méně, se umístili „pod čarou“). Je-li přijatých více, než stanovuje předpokládaný počet přijímaných, pak stejného počtu bodů dosáhlo více uchazečů na posledním místě. Bodová hranice je tímto definitivní, nikam se neposouvá, a to ani v případě, že někteří přijatí uchazeči do studia nenastoupí.

Přijímací zkouška a jak se na ni připravit

ÚSTNÍ ZKOUŠKA

  1. debata o dosavadním průběhu studia (max. 10 bodů)
    V 1. části zkoušky uchazeč představí své předcházející studium, jeho spojitost se studiem programu politické teorie, představí svou (dokončenou či rozpracovanou) bakalářskou práci a zodpoví otázky komise ohledně uchazečova předcházejícího studia.
  2. debata o motivaci k dalšímu studiu politologie obecně a na FF UK zvlášť (max. 10 bodů)
  3. rozbor dvou děl z uchazečova seznamu odborné politologické literatury, případně jiných společenskovědních textů (max. 80 bodů)

Další požadavky ke zkoušce:

Vlastní seznam prostudované společenskovědní a historické literatury (odevzdává se u zkoušky; na seznamu uchazeč uvede své jméno). Ústav politologie nezveřejňuje žádný seznam doporučené literatury k přijímací zkoušce, protože jeho obsah, kvalita a šíře svědčí nejenom o dosavadním studiu uchazeče, ale i o jeho motivaci k dalšímu studiu.


Bodové hodnocení přijímací zkoušky

U přijímací zkoušky můžete získat maximálně 100 bodů. Pokud získáte 50 bodů a více, máte šanci na přijetí, je však potřeba, abyste se umístili v předpokládaném počtu přijímaných pro tento program. Souhrnné výsledky přijímacích zkoušek pro porovnání, kolik bodů průměrně stačí pro přijetí u tohoto studijního programu, najdete v záložce Počty přihlášených a přijatých ke studiu v minulých letech.

Uplatnění absolventů v zaměstnání a návazném studiu
Absolvent získá teoretické poznatky z oblasti politické teorie, teorií mezinárodních vztahů a z problematiky politických režimů, demokratických i nedemokratických. V historické části studia pak získá přehled především v problematice studené války, světa po jejím skončení a ve vývoji komunistického režimu v ČR a následné demokratizaci země. Student je během studia veden ke schopnosti kriticky uvažovat, diskutovat a zaujímat neortodoxní pohledy na společenské problémy. Stejně tak je veden zpracovat velké množství materiálu, v drtivé většině cizojazyčného, a to v krátkém časovém prostoru. Převaha odborné anglické literatury v průběhu studia, doplněná o možnosti studia v zahraničí, pak zvýší jazykové schopnosti absolventa. Absolventi mohou najít uplatnění v různých institucích státní a veřejné správy, v politických stranách, neziskových organizacích atd. V neposlední řadě mohou pokračovat v doktorském studiu. Ústav se však primárně věnuje přípravě teoreticky vzdělaných a kriticky myslících lidí, nikoli konkrétních „expertů“ v daných profesích.
Jak si podat přihlášku ke studiu
Přihlášky ke studiu na FF UK můžete podávat jedině elektronicky prostřednictvím Studentského informačního systému (SIS)!

Před podáním přihlášky ke studiu budete vyzvání k přihlášení:

  • V případě, že jste aktivním studentem/studentkou kterékoli fakulty UK, k přihlášení použijte přidělený studentský login. Ekvivalentem loginu je také osobní číslo, které je uvedeno na průkazu studenta/studentky (pod fotografií). Pokud máte problém s heslem – navštivte stránku Centrální autentizační služby CAS, kde můžete získat nové heslo.
  • V případě, že jste si již v minulosti přihlášku na jakoukoli fakultu UK podával/a, byť jste se nestal/a studentem/studentkou, použijte stejné údaje jako při podání předešlé přihlášky (e-mail a heslo).
  • V případě, že jste nový uchazeč / nová uchazečka o studium, na žádné fakultě UK jste nikdy nestudoval/a, ani jste v minulosti nepodal/a přihlášku ke studiu (byť neúspěšně), budete před založením přihlášky vyzván/a k registraci. Registrace se provádí vyplněním registračního e-mailu (nedoporučujeme k tomuto účelu používat školní nebo pracovní e-maily, ke kterým po absolvování školy nebo ukončení zaměstnaneckého poměru ztratíte přístup!). Na tento e-mail vám bude následně odeslána zpráva s aktivním odkazem, který vás zavede na stránku, kde budete vyzván/a k vyplnění hesla. Tento registrační e-mail a heslo je třeba používat během celého přijímacího řízení, protože jen pod tímto přihlášením uvidíte všechny své přihlášky, pozvánky ke zkouškám a výsledky.

Pokud máte již vyplněnou přihlášku a znovu se přihlásíte, v pravém horním rohu formuláře naleznete své jméno a po kliknutí na tlačítko „Moje přihlášky“ uvidíte přehled dosud podaných přihlášek ke studiu.

Nezakládejte, prosím, novou přihlášku pod jinou e-mailovou adresou, komplikujete tím identifikaci nejen systému, ale i pracovníkům Referátu přijímacího řízení. Nemůžete-li se ke svému již založenému účtu přihlášky znovu přihlásit, kontaktujte nás na e-mailu prijimacky@ff.cuni.cz, rádi vám pomůžeme proces přihlášení obnovit.

Podávat přihlášku z mobilního zařízení nedoporučujeme!


Texty uvedené na této stránce jsou pouze informačního charakteru. Závazné podmínky přijímacího řízení se mohou v průběhu roku měnit např. z důvodu pandemie. Přihlášení uchazeči jsou o změnách podmínek vždy informování e-mailem, veřejně dostupné aktuální podmínky jsou k dispozici na webové stránce Základní dokumenty o přijímacím řízení.