Uchazečovo desatero

DESET KROKŮ, JAK SE PŘIPRAVIT NA PŘIJÍMAČKY

1. Navštívit Den otevřených dveří.  Je to důležitý zdroj informací. Díky němu je možné si dobře udělat představu o oboru, vyučujících i prostředí. Není také problém se na cokoli zeptat.

2. Zkusit přípravný kurz. Některé obory je nabízí a jsou sestaveny tak, aby podaly základní přehled o studovaném předmětu, připravily na přijímací zkoušky a doporučily základní literaturu.

3. Zjistit si podobu přijímací zkoušky. Některé jsou založené na písemných testech, jiné na ústních pohovorech, někde preferují kombinaci.

4. Ještě před konečným rozhodnutím pro konkrétní obor je důležité podívat se na jeho studijní plán. Zjistíte, co vás v rámci jeho studia čeká a jaké předměty a zkoušky musíte absolvovat.

5. Prozkoumání fakultního webu. Tam jsou k dispozici veškeré dostupné informace o vyučovaných oborech, vyučujících, formě přijímacích zkoušek a mnoho dalšího.

6. Důležité je, nebát se zeptat. Na webu jsou k nalezení kontakty na Studijní oddělení, Oddělení přijímacího řízení i jednotlivé katedry a ústavy. Ti všichni ochotně poskytnou potřebné informace.

7. Nepodcenit přípravu. Nestačí jen vědět, co chcete dělat, ale je potřeba mít aspoň základní povědomí o daném oboru. S tím mohou pomoci seznamy doporučené literatury, dostupné na stránkách jednotlivých kateder a ústavů.

8. Prokázat zájem. Všechno vědět není možné, nemá cenu učit se nazpaměť spoustu informací a přeříkávat seznamy. Zvlášť u pohovorů je mnohem lepší ukázat pochopení souvislostí a opravdový zájem o daný obor.

9. Sledovat aktuální dění. Mít přehled, co v současné době hýbe daným oborovým světem, jaké jsou jeho problémy a kam by se mohl ubírat dál.

10. Snažit se být v klidu, je to přeci FFUK. Vysoká škola je proto, aby studenty vzdělávala a ne je stresovala. A i když to třeba napoprvé nevyjde, budou další možnosti to zkusit znovu. A nezapomínejte, že FF vás chce přijmout.