Komiksová monografie Kája Saudek

ZA PODPORY GRANTU VZNIKLA JEDINEČNÁ KOMIKSOVÁ MONOGRAFIE

Po stopách obávaného Lipse Tulliana

Kdo je Kája Saudek? Jde o zřejmě nejvýznamnější postavu českého komiksu a bratra výstředního fotografa Jana Saudka. Jeho nejznámější komiksová postava není nikdo jiný než Lips Tullian, obávaný náčelník lupičů. I takovým současným záležitostem se na FF UK věnujeme na vědecké úrovni.

Jeden ze studentských projektů realizovaných v minulých letech se nazýval Kája Saudek v kontextu české kultury 60.90. let. Jako výsledek práce na tomto projektu byla v Českém centru Prahauspořádána výstava zaměřená na tvorbu Káji Saudka. Probíhala od listopadu roku 2009 až do ledna roku 2010.

V rámci projektu zároveň vyšla u nakladatelství Arbor Vitae monografie Kája Saudek, která je v současnosti k dostání na pultech knihkupců. Tedy vlastně už není. Tento studentský projekt měl totiž velice příjemnou celospolečenskou dohru – všechny výtisky monografie se vyprodaly během několika dní. A že to byl pořádný úspěch, dokazuje cena knihy, stála totiž 1 500 Kč.

Projekt, který si vyžádal téměř westernové bádání

Že bádání na projektech probíhá pouze v uzavřených místnostech plných prachu? Tento případ dokazuje, že vědecká práce může mít i úplně jinou tvář. Helena Diesing se snažila zdokumentovat dílo Káji Saudka v co největším rozpětí; jak ale během své práce zjistila, přineslo to s sebou spoustu obtíží.

Zásadní problém spočívá v současném stavu Káji Saudka. V roce 2006 měl nešťastnou nehodu a od té doby je v kómatu. Helena Diesing tak musela při shromažďování materiálu obcházet různé Saudkovy přátele a získávat informace od nich.

Kája Saudek byl po celý svůj život velmi společensky aktivní. Rád navštěvoval své přátele, často poněkud excentrické, a rád je obdarovával svými kresbami. Proto se spousta jeho děl ocitla v rukou „sběratelů“, kteří je střeží jako oko v hlavě a nechtějí je nikomu poskytnout.

Helena Diesing musela absolvovat nepřeberné množství návštěv, během nichž tlačila na majitele příslušných děl a musela je dle svých slov „obejít, obvolat, obeslat, objet, uprosit, obměkčit, udolat, zahartusit“. Nakonec se ale práce přeci jen vydařila. Její další úspěšnou knihou je Český komiks první poloviny 20. století, který vyšel roku 2011.

Rozhovor s Helenou Diesing