Náklady studia

KOLIK TĚ BUDE STÁT ŽIVOT V PRAZE?

V rozhodování o studiu na FF UK hraje roli nejen náročnost studia a přijímaček, ale také náklady na život v Praze. V obou případech platí, že náročnost je úměrná množství příležitostí, které se zde nabízejí. Příležitosti přivýdělku, úspor v nákupech, slev a volných vstupů jsou v Praze větší než kdekoli jinde – ale i v tomto ohledu je třeba být iniciativní a maximálně se informovat a přemýšlet nad svou budoucností nejen po stránce vzdělání. Je třeba vědět, co jsou nutné výdaje a jak na nich maximálně ušetřit. Pocit jisté samostatnosti a svobody, jenž by měl k studentskému životu patřit, vyplývá také ze schopnosti postarat se sám o sebe v nových podmínkách.
V prvé řadě mějte na paměti, že pokud jste byli na FF přijati, znamená to, že o vás máme zájem a pokud je to možné, pomůžeme a poradíme. Ocitnete se v kolektivu studentů, kteří již nějaké zkušenosti mají, prošli stejnou cestou – a vždy se můžete spolehnout na jejich pomoc a radu (a to nejen na samotné Studentské radě). Pokud zvládnete přijímací zkoušky na FF, poradíte si i jinak.
Jakožto studenti jste oprávnění využívat celé řady slev (se studentským průkazem): na dopravu, návštěvy kulturních institucí a akcí, stravování či ubytování.

Výdělek

Je jasné, že řada studentů se nemůže – anebo jednoduše nechce – spoléhat na peníze z domova. Možností přivýdělku je v Praze mnoho. Zájmem studenta i FF je, aby případnou práci co nejvíce spojoval se studovaným oborem a získaval tak už od počátku sám pro sebe přehled o možných uplatněních svých znalostí. První možnost je stát se pomvědem (POMocným VĚDeckým pracovníkem) své nebo i některé jiné katedry. Pomvěd pomáhá při přípravě nejrůznějších konferencí a sjezdů, třídí materiály nebo asistuje při výzkumu. Většina studentů si „pomvědování“ nemůže vynachválit, protože jim kromě financí přineslo i spoustu zkušeností.

FF nabízí i účelová stipendia. Jde o jednorázový příspěvek na konkrétní badatelský záměr, např. účast na konferenci, vypracování studie apod. Naděje získat tyto prostředky je úměrná kvalitě návrhu. Protože ale tato forma soutěže o vědecké peníze předznamenává běžnou praxi vědce, FF na tyto účely počítá s celkem velkorysým rozpočtem. Vedle toho jak FF, tak i UK nabízí studentské granty, které trvají více let a opět nabízejí zajímavý přivýdělek a zkušenost. FF UK je do značné míry vědecká instituce: její smysl není jen vzdělávání, ale také výzkum. Z toho plyne, že zájmem pracovišť FF je vychovávat ze studentů budoucí kolegy. Proto se také obvykle počítá s nějakým zapojením studentů do vědeckých projektů, úměrně jejich věku a zkušenosti.

Další možností výdělku, jenž souvisí s vlastním oborem, jsou různé formy doučování, které můžete nabízet na internetových portálech či případně společnostem, které takové služby zprostředkovávají (a opět platí, že v Praze je vzhledem k počtu obyvatel mnohem větší trh a poptávka a co do nabídky máte v tom, kde studujete, jeden trumf v ruce.)

Brigády

Další výhodou FF je, že v relativně velkém počtu studentů není nouze o informace! Od nástěnek, po studentská fóra – všude je naděje, že se někdo zajímá právě o vás. Skutečnost, že jste studenty FF UK, je pro mnohé zaměstnavatele v jistém smyslu zárukou inteligence, schopností a iniciativy. Ne nadarmo také absolventi FF UK nacházejí uplatnění v celé řadě oborů i mimo ty vyučované na FF!

A samozřejmě na nabídky práce narazíte na internetu.

Rada na závěr? Pokud je možné se předem informovat, je také možné předem začít brigádu shánět! Pokud se o přijetí dozvíte začátkem července, máte skoro čtvrt roku na hledání. Nechceme totiž, abyste byli v časové nouzi nuceni vzít první brigádu, která se naskytne.

Ubytování

Univerzita Karlova nabízí bydlení na 13 kolejích po celé Praze. Ty levnější, jako je například Hvězda nebo Větrník, nabízejí jedno-, dvoj- i trojlůžkové pokoje. Cena za lůžko na měsíc se pohybuje u dvoulůžkového pokoje přibližně okolo 2 700 Kč i se všemi poplatky za spotřebiče. Důležité pro konečnou částku je ale také vybavení a poloha jednotlivých kolejí. Na většině kolejí je v ceně za lůžko i připojení k internetu. Internet představuje nutnou součást studia na vysoké škole, a tak je volný přístup k němu velkým kladem kolejí.

Věčným tématem mimopražských studentů v Praze je souboj kolej vs. privát. Privát, tedy bydlení v pronajatém bytě, má mnoho výhod. Především jde o vyšší pohodlí, soukromí, vlastní sociální zařízení, kuchyň a podobně. Ovšem bydlet v podnájmu vyjde často dráž. Na privátech většinou sdílejí dva lidé jeden pokoj a cena pronájmu za pokoj se pohybuje od 4 tisíc, ale to se jedná spíše o kategorii terna. Je třeba k tomu přičíst energie, vodu a samozřejmě připojení na internet. Hledat lze nejen na nástěnkách fakulty, ale i na osvědčených internetových stránkách.

Dilema lze shrnout asi následujícím způsobem: Pokud ti nezáleží na koruně a máš rád vlastní soukromí a větší svobodu, pravděpodobně upřednostníš privát, pokud chceš trochu ušetřit a navíc si užívat kolejní atmosféru (resp. jsi tolerantní k vyšší hladině hluku), doporučujeme kolej.

Doprava

Mimopražští studenti vydávají vždy nějaké peníze na cestu ze svého bydliště do Prahy. Částky jsou různé a závisejí na poloze bydliště. Cesta do Českého Krumlova vyjde na 150 Kč, zatímco do Brna se cestuje za zhruba 200 Kč. Pokud tedy budeš jezdit domů na víkendy, počítej s 1200 až 2 800 Kč měsíčně. Obecně platí, že s nejvyšší pravděpodobností ve stejný den stejný směrem cestuje řada spolužáků (z celé UK!!!) – zjistit, s kým by se dalo podělit o hromadnou jízdenku na vlak, se muže pořádně vyplatit.

Druhá rovina výdajů za dopravu se týká pohybu po městě. V Praze funguje velmi dobře organizovaná městská hromadná doprava (dále MHD). Student může využívat veškerých služeb MHD – linek metra, tramvají i autobusů – bez omezení díky zvýhodněným studentským kuponům. Varianty jsou dvě: 30denní kupon stojí 260 Kč90denní 720 Kč, pět mesíců 1200 Kč.

Na kratší pobyty se vyplatí jednotlivé jízdenky. Pro představu jízdenka na 30 minut stojí 24 Kč, na 90 minut 32 Kč. V porovnání s kupony jde o nepoměrně dražší variantu, má ale také své výhody. Jízdenku lze koupit i pomocí SMS zprávy (ve tvaru DPT32 na 90 minut jízdy nebo DPT24 na 30 minut na číslo 90206).

Stravování

Asi nejvíce se vyplatí spoléhat na vlastní kuchařské umění a rozumně využívat různých slev, čímž lze náklady na jídlo snížit na minimum, aniž by bylo nutné se stravovat nezdravě. Srovnatelně výhodnou možností jsou menzy UK, o něco dráž pak restaurace s poledními nabídkami. V budovách FF na nám. Jana Palacha i v Celetné (v budově Rekotrátu UK) jsou bufety.  Pro studenty na hlavní budově FF UK na náměstí Jana Palacha je o menze na Právnické fakultě UK. Další menza v centru Prahy je součástí koleje Arnošta z Pardubic a nachází se ve Voršilské ulici (poblíž Národního divadla). S procházkou přes Celetnou a Hybernskou můžeš spojit návštěvu prostorné menzy u koleje Jednota v Opletalově ulici. Pro studenty oborů vyučovaných v Jinonicích je i tam umístěna jedna menza. Cena za kompletní menu (polévka, hlavní jídlo, čaj nebo šťáva a někde i dezert) se pohybuje okolo 40–50 Kč.

V Kosinově řeznictví v Kaprově ulici lze přes den jíst okolo 50 Kč.

V okolí fakulty se nachází mnoho restaurací. Když víš, kam jít, není restaurace o tolik dražší než bufet. Zkus třeba legendární hospodu U Rudolfina, bar Krásný Ztráty nebo Pizzerii Einstein (na ISIC 2 pizzy nebo 2 saláty za cenu 1). Milovníci fastfoodu si také přijdou na své – pár kroků od hlavní budovy se nachází pobočka KFC nebo Subway, hned za rohem je Paneria.Ve Valentinské ulici najdeš restauraci U Parlamentu s letní zahrádkou a nekuřácký Yes Burger nabízející hovězí burgery v různých provedeních. Ve Veleslavínově můžeš zajít do baru Hany Bany, kde téměř jistě potkáš nějaké spolužáky, nebo do trochu dražší Potrefené husy.

Studijní materiály

Studium na vysoké škole s sebou přináší i nutné výdaje na studijní materiály.

Knihy a skripta

FF UK disponuje statisíci svazků knih a časopisů. Z nich řada je umístěna v knihovnách ústavů a je pro studenty přístupná prezenčně (s možností kopírování či scanování). O bakalářské studenty pečuje Knihovna Jana Palacha v prostorách hlavní budovy FF. Mnoho základních studijních materiálů tedy není nutné kupovat ani vypůjčovat z vnějšku: obvykle je poskytne příslušná katedra nebo fakultní knihovna.

Elektronické zdroje

S ohledem na náklady i životní prostředí je nejlepší variantou pracovat s elektronickými zdroji (jakožto studenti FF máte přístup k řadě nejdůležitějších vědeckých portálů). Kromě půjčování knih lze využít i kopírování. Kopírky se nacházejí na všech budovách FF UK a cena se pohybuje do 2 Kč za stránku. Obecně je výhodnější v maximální míře využívat digitální zdroje (buď scan či portály UK).

Vzhledem k ceně legitimace a blízkosti k Filozofické fakultě UK je velmi užitečné zajistit si přístup do Městské knihovny. Vytvoření legitimace stojí 80 Kč. Roční poplatek v Národní knihovně, která sídlí v Klementinu, vyjde na 100 Kč. Nezbytný je přístup k internetu (ten je na kolejích samozřejmostí). Všechny knihovny a studovny FF UK mají pro studenty k disposici počítače s přístupem na internet a rovněž síť wifi funguje ve všech budovách.

Nákup literatury

Je velmi nepravděpodobné, že by v průběhu studia nikdy nenastala nutnost odbornou literaturu kupovat. Studenti FF mají v některých knihkupectvích slevy po předložení karty ISIC, a se slevou je možno získávat i knihy z rozsáhlé produkce Vydavatelství FF UK. V okolí Fakulty je řada antikvariátů, kam se naopak studenti obracejí, pokud už některou knihu nepotřebují. Ideální je sledovat nabídky knih nebo je i poptávat, čímž se eliminuje náklad na prostředníka v podobě knihkupce.