Báječná léta pod psa?

Zdá se, že je třeba opustit rybníček svého oboru, aby se stal člověk úspěšným? Není to úplně pravda, celá řada bývalých studentů se uplatnila ve své studijní oblasti. Jedním z nejznámějších absolventů naší fakulty v České republice je určitě spisovatel Michal Viewegh.

Studium dokončil v roce 1988, jeho oborem byla čeština a pedagogika. Spisovatelské nadání se u něj projevovalo po celou dobu studia, a jedna z jeho méně známých prací – Růže pro Markétu aneb Večírky revolucionářů – se tímto obdobím dokonce konkrétně zabývá.

Michal Viewegh se nejprve snažil uplatnit jako učitel na zbraslavské základní škole, netrvalo však dlouho a naplno se vydal na spisovatelskou dráhu. V roce 1990 debutoval knihou Názory na vraždu, proslavil se ale hlavně zfilmovaným románem Báječná léta pod psa.

Začátek jeho kariéry ocenila i kritika, která mu v roce 1993 udělila Cenu Jiřího Ortena. Cena je určena pro spisovatele do 28 let a udílí se dodnes. V následujících letech sklízel Michal Viewegh úspěchy především na komerčním poli, jeho romány se prodávaly ve vysokých nákladech a nezřídka se dočkaly filmových adaptací. Z poslední doby si určitě vzpomenete například na Román pro muže.

A co Michal Viewegh považuje za hlavní zisky svého studia? Říká, že se zde dozvěděl něco dalšího o životě, a především o české literatuře. Vzhledem k době, ve které studoval, ale zároveň podotýká, že se také dozvěděl, co literatura není. Jak známo, dráhu životem určují i negativní zkušenosti.