Dění na FF UK

NEJEN KULTURNÍ DĚNÍ NA FF UK

Jak se co nejrychleji rozkoukat a získat přehled o pestrých možnostech trávení volného času?

Pro nováčky začátkem akademického roku pořádáme v areálu kampusu na Albertově Jarmark Studentů UK. Tam je možné se dozvědět, jak a kde získat zlevněné vstupenky do kina či divadla nebo kam zajít, když budete chtít zaměstnat tělo a odpočinout si sportem. Prezentují se zde různé studentské spolky, třeba mezi nimi najdete i ten svůj. Podívete se, jak Jarmark probíhal v roce 2012, nebo si přečtěte, jak vypadal první ročník této akce v roce 2011.

Další tipy:

Sportovně založení studenti se mohou stát reprezentanty fakulty na meziuniverzitních turnajích nebo se připojit k vysokoškolskému sportovnímu klubu HUMANITA. K výběru je volejbal, fotbal, šerm ale i třeba turistika.

Hudebně nadaní zase přivítají možnost zapojit se do orchestru nebo pěveckého sboru. Oba soubory vyjíždějí na zahraniční vystoupení a pravidelně se objevují na nejrůznějších kulturních akcích po celé republice. O zájmu našich studentů o tento druh umění svědčí i množství hudebních uskupení, která studenti FF UK založili nebo se stali jejich součástí, např. Der Šenster Gob zabývající se pouliční produkcí, undergroundoví psychedeličtí Kill the Dandies! nebo smíšený pěvecký sbor Victoria zaměřený na interpretaci duchovní i světské hudby 17. a 18. století, který vede dcera Jiřího Dědečka Viktorie Dědečková.

Na FF působí několik studentských spolků.  PAKET je studentský spolek pro aktivní etnologii, máme tu i Spolek studentů historie FFABULACharlie neboli spolek queer studentů UK, spolek Studenti Ústavu politologie FF UK a také Pražský religionistický spolek PRS. Nově na fakultě vzniká i sdružení filozofické.

Fakultní časopisy

O všem důležitém, co se děje nejen u nás na fakultě, ale i ve světě literatury nebo vědy, informuje řada časopisů. Některé jsou k dostání zdarma, jiné za symbolickou cenu. Obsahují rozhovory, aktuality, reportáže a spoustu zajímavých postřehů od studentů pro studenty.

FFakt je časopis studentů FFUK o všem, co se děje na celé fakultě i na jednotlivých oborech. Ukacko.cz je poměrně nový on-line časopis o dění na universitě. Pokud chcete být v obraze a vědět, co se na UK děje, navštivte čas od času jeho stránky. Podobně jako Ukacko.cz poslouží také i-Forum, které je oficiálním časopisem UK. Dále je v tištěné podobě k dostání časopis BabylonNa akademické půdě je k mání zdarma a zabývá se problémy literatury a českého školství, naproti tomu Člověk kromě informování také podporuje vědeckou činnost našich doktorandů. Bohemisté ještě provozují např. oborově zaměřený Plav a filozofové zase Nomádvu.

Pokud máte žurnalistické ambice, nebo prostě jenom rádi píšete, nebojte se a přidejte se do redakce některého z uvedených časopisů!

Rozpustile seriózní Studentská rada

S neohroženou dvanáctkou členů SR se někteří už setkali na Dni otevřených dveříStudentská rada však svá kouzelná vrátka do světa pozoruhodných kulturních akcí ráda pootevírá i jindy, stačí znát heslo a konzultační hodiny.

Heslem je divadlo. Film. Koncert. Recese. Informace. Heslem je všechno, co vás zajímá, a s čím vám tato nezávislá iniciativa studentů může pomoci. SR za vás nenajde ztracenou cvičku, SR s vámi uspořádá výstavu ztracených cviček. Chcete na divadelní představení? SR ve spolupráci s mnoha pražskými scénami pravidelně nabízí zlevněné vstupenky. Nebo si nějaký kus sami zinscenujte, SR zajistí propagaci a prostory. Kino? Každý čtvrtek promítání na fakultě zdarma. V rozvíjení a podpoře kulturního života na fakultě se SR prostě vyžívá.

SR neváhá se za vás bít a hájit vaše zájmy. Sleduje podněty k chodu fakulty a případné problémy probírá přímo se zástupci fakulty nebo zprostředkuje kontakty na pověřená místa. Pro studenty prvních ročníků vydává informační brožuru OFFŠEM, která je dispozici i v elektronické podobě jako tzv. FFikipedie.

Pro fanoušky deskových a společenských her, pořádá SR tzv. Útěky na desku. Probíhají každé druhé úterý v týmové studovně fakultní Knihovny Jana Palacha.

Kromě spousty hravých záležitostí pořádá SR také akce celostátního významu, například program k výročí 17. listopadu nebo úmrtí Jana Palacha 19. ledna.

Takže – co je to ta Studentská rada? Je to organizace složená z 12 volených studentů, kteří se starají o kulturní dění na fakultě a studentské zájmy. Podporují několik studentských spolků, pořádají reprezentační ples FF UK a poskytují informace o chodu celé fakulty. Každý rok probíhá volba nových zástupců. Kandidovat může jakýkoli student. Členy SR je možné osobně poznat na fildě (a časem se k nim třeba připojit), virtuálně pak na Facebooku nebo na webuStudiu a kultuře zdar!

Duchovní život

Nejen věřícím jsou určeny bohoslužby, semináře, relaxace a meditace v kostele Nejsvětějšího Salvátora na Křižovnickém náměstí. Uskupení kolem profesora FF a známého kněze Tomáše Halíka tu pravidelně kromě bohoslužeb pořádá i různá meditační cvičení, cizojazyčné konverzace, filmové projekce, fotografické soutěže nebo třeba besedy s buddhistickými mnichy (několikrát i s dalajlámou).