Výstava

HAVEL NA SCÉNĚ: scénografie her Václava Havla

Výstava HAVEL NA SCÉNĚ: scénografie her Václava Havla je doprovodnou akcí mezinárodní konference s názvem Havel na scéně: inscenační praxe, překlady, recepce, kterou připravuje Katedra divadelní vědy FF UK na dny 15. 5. – 18. 5. 2014.

Na ikonografických materiálech představí inscenace her Václava Havla doma i v zahraničí, tak jak se již přes padesát let objevují na scénách celého světa, ve velkých renomovaných divadlech i na malých studiových či studentských scénách. Fotografie, scénické, kostýmní návrhy a plakáty přiblíží vizuální podobu her nejhranějšího českého autora v naší historii. Od první premiéry Zahradní slavnosti v pražském Divadle Na zábradlí na podzim 1963, první zahraniční premiéry v berlínském Schiller-Theateru až k uvedení poslední autorovy hry Odcházení v roce 2008.

Přístup inscenátorů se za půl století proměňuje, osudy jednotlivých her a inscenací odrážejí i složitý a dramatický Havlův osud: od úspěšného mladého dramatika 60. let přes úděl autora zakázaného doma, ale hraného v zahraničí.

Pozvánka (PDF)