Král Josef – filozof

• 31. 10. 1882, Pelhřimov – 22. 2. 1978, Praha

• děkanem: 1946/1947

• filozof a sociolog

• Josef Král absolvoval studium filozofie a sociologie na pražské univerzitě v roce 1905. Poté působil jako středoškolský profesor postupně v Lounech, Sušici, Nymburce a Praze. V roce 1908 obhájil dizertační práci s názvem G. A. Lindner jako sociolog. Po habilitaci v roce 1920 začal přednášet jako soukromý docent na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a současně od roku 1924 na nově otevřené Komenského univerzitě v Bratislavě. Roku 1932 byl povolán jako nástupce Františka Krejčího zpět do Prahy, kde byl jmenován profesorem filozofie a sociologie.

Král založil v r. 1931 revue Sociální problémy a tzv. Pražskou sociologickou skupinu. Ve svých článcích se kriticky vyjadřoval o marxistické filozofii a dialektickém materialismu. Po únoru 1948 odešel do důchodu na znamení svého nesouhlasu s tehdejším politickým vývojem v republice vůbec a v univerzitním životě zvláště.

(Foto: AUK)