Gebauer

• 8. 10. 1838, Úbislavice – 25. 5. 1907, Praha

• děkanem: 1890/1891

• jazykovědec

• Jan Gebauer se narodil v Podkrkonoší do chudých poměrů a na přímluvu místního faráře mohl studovat na gymnáziu v Jičíně . Po maturitě nejdříve krátce studoval v Praze teologii, pak ale přestoupil na filozofickou fakultu, kde vystudoval klasickou a slovanskou filologii. Pracoval jako středoškolský pedagog v Praze a později v Pardubicích. V roce 1872 získal doktorát a od roku 1873 přednášel starší českou literaturu na pražské filozofické fakultě. Roku 1881 byl jmenován řádným profesorem a stal jedním z nejuznávanějších českých jazykovědců.

Spolu s  Tomášem Garriguem Masarykem a Jaroslavem Gollem měl Jan Gebauer největší zásluhu na prokázání nepravosti Rukopisů královédvorského a zelenohorského, ačkoli byl zpočátku jejich zastáncem.

(Foto: AUK)