Absolventi

 

historie_absolventi1_2500_500Studovali u nás Jan Hus, Viktorin Kornel ze Všehrd, Josef Jungmann, Alois Jirásek, František Xaver Šalda, Bernard Bolzano, Edvard Beneš, Karel Čapek, Alice Masaryková, Jaroslav Heyrovský, Jan Patočka a mnohé další významné historické osobnosti.

Aktuality

e-Kniha týdne #07: Information and Society

15.8.2019

Seriál Knihovny FF UK pravidelně přináší tipy na zajímavé elektronické tituly z nabídky UK. Vybranou e-knihou týdne je tentokrát publikace Information and Society od Michaela K. Bucklanda, která se zhuštěnou a přístupnou formou zabývá informační společností a aspekty, které se jí týkají.

Juniorská univerzita Karlova se popáté otevírá. Šanci „studovat“ dostane 200 zájemců

13.8.2019

Univerzita Karlova spouští registraci do již pátého ročníku své Juniorské univerzity. Zájemci z řad středoškolských studentů z celé republiky se během třech měsíců budou moci zúčastnit přednášek vybraných fakult, prohlédnout si prostory historických univerzitních budov a získat podrobné informace o studiu na nejstarší a nejprestižnější české univerzitě.

Český egyptologický ústav FF UK bude udělovat ochrannou známku Prověřeno v poušti

13.8.2019

Novou ochrannou známku budou moci získat výrobky a technologie, které obstojí v extrémních podmínkách české archeologické koncese v egyptském Abúsíru a expedic v Súdánu.

Student Ústavu hudební vědy FF UK Vojtěch Frank uspěl v mezinárodní muzikologické soutěži

12.8.2019

Cenu za nejlepší studentský příspěvek „The Genre System of Isaak Dunaevsky Operettas in the Context of Gender and Culture“ na výroční konferenci o ruské hudbě v italském Vipitenu mu udělil Institut pro studia ruské hudby.

e-Kniha týdne #06: Cambridge Critical Guides (série)

8.8.2019

Seriál Knihovny FF UK pravidelně přináší tipy na zajímavé elektronické tituly z nabídky UK. Doporučením tohoto týdne je série Cambridge Critical Guides. Ta v každém titulu přináší několik pečlivě vybraných esejů předních autorů svého oboru, které se podrobně zabývají jedním vybraným zásadním dílem z dějin filozofie.

Aktuální výběrová řízení: FF UK vypisuje výběrová řízení na pozice akademických i technickohospodářských pracovníků

7.8.2019

Český egyptologický ústav | Ústav světových dějin | Ústav románských studií | Katedra Blízkého východu | Katedra pedagogiky | manažer/ka projektu

e-Kniha týdne #05: Philosophy of Religion

31.7.2019

Seriál Knihovny FF UK pravidelně přináší tipy na zajímavé elektronické tituly z nabídky UK. E-knihou tohoto týdne je publikace Philosophy of Religion, která pokrývá všechna tradiční témata filozofie náboženství ve srozumitelné a čtenářsky přístupné formě.

Uzavírka Šporkova paláce (Hybernská 3) od 29. 7. do 23. 8. 2019

30.7.2019

Budova bude uzavřena z důvodu úprav v interiérech.

Mezi Prahou a Káhirou. 100 let české egyptologie

23.7.2019

Právě před sto lety se začala psát historie Českého egyptologického ústavu FF UK. Jeho mnohdy trnitou cestu k objevům a úspěchům připomene výstava Mezi Prahou a Káhirou. 100 let české egyptologie, kterou je možné navštívit ve výstavních prostorách Karolina od 2. srpna do 8. září, denně mezi 10–18 hodinou.

e-Kniha týdne #04: Cambridge Studies in International Relations

23.7.2019

Seriál Knihovny FF UK pravidelně přináší tipy na zajímavé elektronické tituly z nabídky UK. Doporučení tohoto týdne patří sérii Cambridge Studies in International Relations. Jak už napovídá její název – série se ve svých titulech zabývá všemi aspekty mezinárodních vztahů z různých perspektiv a různými metodologickými přístupy.

Filozofická fakulta UK se zapojí do pátého ročníku Juniorské Univerzity Karlovy

22.7.2019

Cílem projektu je seznámit středoškoláky s chodem univerzity předtím, než se sami stanou vysokoškolskými studenty. Za fakultu v rámci letošního ročníku vystoupí prof. Ivana Čeňková z Ústavu translatologie FF UK. Registrace do projektu proběhne 12. srpna ve 12 hodin.

Na dialog mezi textem a divadlem se zaměřil letošní ročník festivalu českého jazyka, řeči a literatury Šrámkova Sobotka

19.7.2019

Festival probíhal od 29. června do 6. července a z velké části se na jeho přípravě a realizaci podíleli zaměstnanci, studenti a absolventi Filozofické fakulty UK.

Na FF UK se znovu sjedou zájemci o studium češtiny z celého světa

19.7.2019

Bezmála 150 účastníků z 36 zemí zasvětí čtyři prázdninové týdny v Praze studiu češtiny a hlubšímu poznání české kultury. Letní školu slovanských studií, která proběhne 27. 7.–23. 8. 2019, pořádá již po třiašedesáté Ústav bohemistických studií FF UK.

e-Kniha týdne #03: Thinking Styles

17.7.2019

Seriál Knihovny FF UK pravidelně přináší tipy na zajímavé elektronické tituly z nabídky UK. E-knihou tohoto týdne je publikace Thinking Styles, která se mj. zabývá problematikou diskutabilního přínosu inteligenčních a schopnostních testů či školního známkování při hodnocení potenciálu zkoušených osob.

Nadační fond obětem holocaustu podpořil přípravu Lexikonu holokaustu: šoa v polské, české a slovenské literatuře

15.7.2019

Projekt realizovaný na FF UK s názvem „Příprava Lexikonu holokaustu: šoa v polské, české a slovenské literatuře“, jehož hlavním řešitelem je prof. PhDr. Jiří Holý, DrSc., byl podpořen Nadačním fondem obětem holocaustu v rámci programu Připomínka. Příspěvek je hrazený z dotace Ministerstva kultury ČR.

e-Kniha týdne #02: Intelligibility, Oral Communication, and the Teaching of Pronunciation

9.7.2019

Milé čtenářky, milí čtenáři, vítejte u nového seriálu Knihovny FF UK, jehož cílem bude pravidelně upozorňovat na zajímavé elektronické tituly z nabídky Univerzity Karlovy. Druhým naším tipem je publikace Intelligibility, Oral Communication, and the Teaching of Pronunciation z edice Cambridge Applied Linguistics. Přínosná může být (nejen) studentům, vyučujícím a badatelům oborů lingvistiky, pedagogiky, fonetiky a filologům či […]

Filozofická fakulta UK ve spolupráci s římskou Univerzitou Sapienza otvírá nový doktorský studijní program Germanoslavistika

9.7.2019

Jedná se o program typu double degree uskutečňovaný ve spolupráci se Sapienza Università di Roma. Program je určen pro zájemce o doktorské studium ve slavistických, bohemistických a germanistických oborech, dále v komparativní literatuře a v příslušných areálových a kulturních studiích. Přihlášky je možné podávat do 31. 7. 2019.

20. ročník kurzu pro studenty Technologického institutu v Monterrey byl zakončen 5. července

8.7.2019

Kurz připravuje Středisko iberoamerických studií FF UK ve spolupráci s kolegy z dalších fakultních pracovišť pro studenty jedné z nejprestižnějších vysokých škol v Latinské Americe.

Nový seriál e-Kniha týdne: American Literature in Transition

3.7.2019

Milé čtenářky, milí čtenáři, vítejte u nového seriálu Knihovny FF UK, jehož cílem bude pravidelně upozorňovat na zajímavé elektronické tituly z nabídky Univerzity Karlovy. Prvním naším tipem je 10 dílná série American Literature in Transition, která může být přínosem (nejen) pro studenty a pedagogy zabývající se moderní americkou literaturou.

Společně mezi špičku Evropy

2.7.2019

Univerzita Karlova, Masarykova univerzita, Univerzita Palackého v Olomouci, České vysoké učení technické v Praze a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze stojí za vznikem Asociace výzkumných univerzit ČR. Jejím prostřednictvím hodlají společně konkurovat nejlepším světovým univerzitám při cestě k mezinárodnímu výzkumu a vzdělání.

Do poloviny srpna můžete rozhodnout, jaké e-knihy Univerzita Karlova pořídí

28.6.2019

Neomezený přístup ke všem titulům v rámci kolekce Cambridge Books Full Collection na platformě Cambridge Core mají uživatelé z Univerzity Karlovy do 12. srpna. Tituly, o které bude největší zájem, UK zakoupí formou trvalého přístupu.

Studenti ománské Univerzity sultána Qábúse navštívili Prahu a setkali se studenty arabistiky

26.6.2019

Dvoutýdenní poznávací cesta letošních nejlepších studentů Univerzity sultána Qábúse (Sultan Qaboos University, SQU) v Sultanátu Omán vyvrcholila ve čtvrtek 20. června 2019 galavečerem v Lobkovickém paláci na Pražském hradě; týž den studenti navštívili FF UK.

Aliance 4EU+ uspěla

26.6.2019

Aliance 4EU+ má důvěru a podporu v rámci projektu Evropské univerzity při programu Erasmus+ 2019. Uskupení složené z Heidelberg Universität, Sorbonne Université, Uniwersytet Warszawski, Università degli Studi di Milano, Københavns Universitet a Univerzity Karlovy bylo vybráno z 54 předložených návrhů.

Univerzita Karlova se v žebříčku QS World University Rankings 2020 umístila mezi třemi sty nejlepšími školami

26.6.2019

Univerzita se letos nachází na 291. místě, v meziročním srovnání si tak polepšila o téměř tři desítky míst, a to zejména díky zlepšené reputaci jak mezi učiteli a vědci z jiných vysokých škol, tak i mezi zaměstnavateli absolventů.

Neslyšící je potřeba vnímat jako jazykovou a kulturní menšinu

25.6.2019

Českým znakovým jazykem dnes hovoří na deset tisíc uživatelů. Málokdo ze slyšících ale ví, že tato komunikace nepředstavuje pouhý překlad češtiny do gest, naopak je zcela svébytným jazykem. O problémech české komunity neslyšících hovoří prof. Alena Macurová a Radka Nováková z Ústavu jazyků a komunikace neslyšících FF UK.

Knihovna FF UK spustila službu výpůjčky notebooků

25.6.2019

Nyní si mohou studenti Filozofické fakulty UK, kteří jsou registrovanými uživateli knihovny, vypůjčit notebook až na 14 dní.

Ústav translatologie FF UK hostil mezinárodní jarní školu konsekutivního a simultánního tlumočení

25.6.2019

Ve dnech 24.–28. dubna se konal mezinárodní studentský tlumočnický seminář s názvem EMCI Consortium Student Meeting, kterého se zúčastnilo 52 studentů ze 12 partnerských univerzit.

Výstava „Mezi Prahou a Káhirou. 100 let české egyptologie“ připomene výročí prvních egyptologických přednášek na Univerzitě Karlově

24.6.2019

Slavnostní zahájení expozice, kterou spoluorganizuje Český egyptologický ústav FF UK, proběhne 1. srpna v prostorách Karolina. Vedle představení archeologických lokalit ústavu bude pozornost zaměřena i na konkrétní úkoly a projekty, kterým se členové výzkumného týmu věnují. Výstava bude probíhat do 8. září.

Byly zveřejněny výsledky studentského hodnocení kurzů letního semestru 2018/2019

24.6.2019

V tradičním hodnocení výuky studenti vyplnili 11 085 dotazníků. Slovních komentářů k předmětům a vyučujícím studenti odeslali 5 265 a pedagogové přidali 736 reakcí.

Ve čtvrtek 20. června proběhl v Kampusu Hybernská křest knihy Šašin! Šašin!

21.6.2019

Monografie se věnuje japonské fotografii 19. století v kontextu setkávání kultur východu a západu. Její autor, japanolog Filip Suchomel, nyní pokračuje ve výzkumu tohoto tématu v rámci projektu FF UK KREAS.

Na výstavě Z rodinného alba pořádané Památníkem národního písemnictví se podíleli lingvisté z Filozofické fakulty UK

20.6.2019

Centrální část expozice, která představí příběhy česko-slovenského kulturního sbližování, připravil dr. Jan Bičovský z Ústavu srovnávací jazykovědy FF UK a platformy Library of Languages a Zuzana Oceláková a Natalia Nudga z Fonetického ústavu FF UK. Multižánrová expozice je v Letohrádku Hvězda k vidění do 8. září.

Filozofická fakulta UK uspořádala sedmý ročník mezinárodní letní školy GRAINES

19.6.2019

Ve dnech 12. – 15. června se jí zúčastnilo téměř dvacet studentů z evropských a zámořských univerzit. Součástí tohoto ročníku na téma „Experts and Expertise in Motion“ byly workshopy, přednášky akademiků a prezentace studentských projektů závěrečných prací z oblasti transnacionální historie a dalších humanitních disciplín.

63. ročník festivalu Šrámkova Sobotka nabídne literární program i tvůrčí dílny

19.6.2019

Festival českého jazyka, řeči a literatury letos proběhne od 29. 6. do 6. 7. 2019. Letošním tématem je dialog mezi textem a divadlem vetknutý do hesla Na scénu! V rámci festivalu se uskuteční také jednodenní učitelský barcamp, letos zaměřený na tvůrčí a výchovnou dramatiku.

Ve spolupráci s Ústavem pro klasickou archeologii FF UK byly zahájeny dvě unikátní výstavy

19.6.2019

Pohřební ritus a kulturu doby bronzové představí výstava „Mrtví jdou za sluncem“ v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy, která bude k vidění do 3. listopadu. Na druhé výstavě „Nejen nepřátelé: Staří Řekové a jejich sousedé“ v Regionálním muzeu v Kolíně se návštěvníci mohou do dubna 2021 dozvědět více o komplikovaném soužití starověkých národů.

Současné podobě a směrům česko-slovenské romistiky se v Kampusu Hybernská bude věnovat workshop Akademie romských studií

17.6.2019

Seminář romistiky Katedry středoevropských studií FF UK jej připravil na 28.–29. listopadu. Workshop se zaměří na prezentaci současného romistického výzkumu a rozvíjení debaty mezi pracovišti a jednotlivci, kteří se mu v současné době věnují. Abstrakty příspěvků mohou zájemci zasílat do 1. srpna.

Novinky ve fondech fakultních knihoven za květen 2019

17.6.2019

Dnes byl na stránkách Knihovny FF UK zveřejněn seznam nových titulů ve fondech fakultních knihoven za měsíc květen 2019.  Seznam všech 231 nově nakoupených či zpracovaných titulů tříděných dle tematických skupin najdete na webu v nabídce Knihovna > Knihovní fondy > Novinky ve fondech knihoven. Podívejte se, co pro vás máme nového!

Filozofická fakulta UK spolupořádá mezinárodní konferenci o otroctví

14.6.2019

Na konferenci „Slavery, Religion and Enlightenment“, která proběhne 19.–22. června na půdě Právnické fakulty UK, vystoupí mimo jiné američtí antropologové Richard Price a Sally Price.

Projekt Hledá se Sofie – Dětská univerzita FF UK úspěšně zakončil sedmý ročník

14.6.2019

Na slavnostním zakončení 30. května převzalo od proděkana pro přijímací řízení a vnější vztahy Daniela Soukupa diplom dvacet šest studentů.

Filozofická fakulta UK uspořádala v Kampusu Hybernská druhý ročník oslav Mezinárodního dne dětí

11.6.2019

Dětskej den, HYBaj sem! probíhal od 31. května do 2. června. Součástí bohatého programu byly také kurzy projektu Hledá se Sofie – Dětská univerzita FF UK.

Na Filozofické fakultě UK probíhá 20. ročník kurzu pro studenty prestižní mexické vysoké školy Technologického institutu v Monterrey

11.6.2019

Čtyřtýdenní kurz byl zahájen 9. června ve Šporkově paláci. V rámci programu, který zajišťuje Středisko iberoamerických studií FF UK, se studenti seznámí se základy české historie a kultury ve středoevropském kontextu i s vývojem mexicko-českých vztahů.

Word Senior Tourism Congress proběhl také za účasti zástupkyně Centra dalšího vzdělávání FF UK

11.6.2019

Mezinárodní konference probíhala ve dnech 20. 5. – 30. 5. 2019 v čínském Jen-tchaji. Na pozvání Mezinárodní sdružení univerzit třetího věku (AIUTA) se jí účastnila rovněž delegace Univerzity Karlovy.

Probíhá přijímací řízení do nových bakalářských a navazujících magisterských programů učitelství

5.6.2019

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy vyhlásila pro akademický rok 2019/2020 přijímací řízení pro nové bakalářské a navazující magisterské programy učitelství. Přijímací zkoušky proběhnou v září 2019.

Na Filozofické fakultě UK proběhlo historicky první setkání absolventů didaktiky angličtiny

4.6.2019

Setkání s názvem „Máte nám co říct“ 29. května zorganizovali dr. Tomáš Gráf a Mgr. Lucie Jiránková z Ústavu anglického jazyka a didaktiky FF UK. Cílem bylo propojit absolventy fakulty s pedagogy a studenty, kteří mezi sebou budou moct sdílet zkušenosti z praxe.

Ústav hudební vědy FF UK spolupořádá vědeckou konferenci Knižní kultura české reformace

3.6.2019

Konference se uskuteční 5.–7. června v Zámeckém pivovaru v Litomyšli. Věnovat se bude konfesijním aspektům české knižní kultury v raném novověku.

Katedra andragogiky a personálního řízení FF UK hostila mezinárodní konferenci o vzdělávací politice

31.5.2019

Konferenční setkání „Adult Education and Learning Policy in a World Risk Society” na téma výzkumu vzdělávací politiky řešící oblast vzdělávání a učení dospělých, proběhlo ve dnech 16.–18. května 2019 na FF UK.

Na Dnech Evropské literatury 2019 ve Vietnamu představila Povídky malostranské jejich hlavní překladatelka Binh Slavická z FF UK

31.5.2019

V rámci každoroční akce, kterou od roku 2011 organizuje European Union National Institut for Culture, proběhla setkání se čtenáři v Hanoi a v Ho Či Minově Městě.

Zemřel jeden z nejvýznamnějších českých lingvistů 20. století, emeritní profesor Univerzity Karlovy Petr Sgall

31.5.2019

Zakladatel Ústavu teoretické a komputační lingvistiky na Filozofické fakultě UK odešel 28. května, den po svých 93. narozeninách.

Doc. Radvan Bahbouh z Katedry psychologie FF UK obdržel vyznamenání od Armády České republiky

31.5.2019

Čestný odznak Za zásluhy III. stupně převzal 27. května od náčelníka nejvyššího štábu Armády České republiky armádního generála Aleše Opaty. Ocenění získal za významnou spolupráci s AČR a podporu v oblasti provádění sociálního výzkumu a sociodiagnostické techniky.

V Soutěži vysoce kvalitních monografií na Univerzitě Karlově uspěli autoři z Filozofické fakulty UK

30.5.2019

V hodnocení se umístilo dvacet šest publikací z FF UK, sedm z nich mezi patnácti nejlepšími. O čtvrté až šesté místo se dělí Miroslav Verner, Jan Palkoska a Jan Bičovský.

Přihlaste se do soutěže o Cenu Wernera von Siemense 2019 za nejlepší diplomové, disertační a vědecké práce

29.5.2019

Prestižní cena je udělovaná studentům, vedoucím prací a školitelům, mladým vědcům a nejlepšímu pedagogovi. Finanční odměnu získává nejen autor, ale i vedoucí práce a ten, kdo doporučí vítěze. Přihlášky je možné podávat do 30. listopadu.