Student Ústavu českých dějin FF UK Vojtěch Benýšek svou prací „Význam panovnických setkání pozdního středověku na příkladu kongresu v Krakově v roce 1364“ získal hlavní cenu na Celostátní studentské vědecké konferenci Historie 2025. Ta se konala ve dnech 29. a 30. dubna 2025 na Filozofické fakultě Univerzity Hradec Králové.

Za svou práci obdržel také zvláštní ocenění v rámci prestižní Ceny Josefa Šusty, kterou uděluje Sdružení historiků České republiky za mimořádný odborný přínos. „Vzhledem k velmi vysoké úrovni ostatních soutěžních příspěvků jsem byl vítězstvím příjemně překvapen a o to více si ho vážím. Považuji jej za úspěch celého semináře prof. Lenky Bobkové, kde panuje výborná badatelská atmosféra a probíhají podnětné diskuze, díky nimž se mi podařilo téma zpracovat v širším kontextu,“ uvedl Vojtěch Benýšek.
Také podle prof. Lenky Bobkové z Ústavu českých dějin FF UK nebylo vítězství samozřejmé. „Dosáhnout úspěchu nebylo snadné, protože soutěžní práce i vystoupení jejich autorů byly vesměs na vysoké úrovni, navíc Vojtěch Benýšek představil studii se středověkou tematikou, která byla v soutěži zastoupena minimálně. Benýškova práce byla navíc oceněna druhým místem v paralelně probíhající soutěži o Cenu Josefa Šusty, v níž se hodnotí pouze kvalita textu po odborné stránce,“ upozornila Bobková.
Vojtěch Benýšek zároveň zvítězil v aktuálním ročníku soutěže Polského institutu v Praze, kde s bakalářskou prací „Kongres v Krakově v roce 1364 a česko-polské vztahy za vlády Karla IV.“ získal Cenu Mariana Szyjkowského v kategorii nepolonistických bakalářských prací. Ve výzkumu pokračuje také na magisterské úrovni – v současnosti zpracovává diplomovou práci „Role a význam panovnických setkání ve vládní koncepci krále Jana a císaře Karla IV.“.
Filozofickou fakultu UK na konferenci reprezentovali také Kateřina Mathauserová, studentka Ústavu českých dějin FF UK, a Petr Mareš z Ústavu světových dějin FF UK, který se navíc zařadil mezi oceněné autory. Jeho příspěvek bude publikován mezi deseti vybranými texty, jež tvoří jeden z hlavních výstupů celé akce.
Konference Historie 2025 každoročně nabízí studentům historie a příbuzných oborů příležitost představit výsledky svého výzkumu, sdílet odborné poznatky a navázat profesní kontakty napříč akademickým prostředím. Akci pořádá Historický ústav FF UHK a Katedra pomocných věd historických a archivnictví FF UHK.



Foto: UHK