Dne 22. května se na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) uskutečnilo úvodní setkání projektu ERA-AREAS, který byl podpořen prestižním schématem ERA Chair v rámci Horizon Europe. Hlavním cílem pětiletého projektu je založení Centra pro multidisciplinární areálová studia (CEMAS), které se stane platformou pro zkoumání současného společenského vývoje v mimoevropských regionech a zároveň přispěje k dalšímu rozvoji mezinárodního profilu fakulty.
„Univerzita Karlova dlouhodobě usiluje o posilování své výzkumné kapacity v oblastech, které mají globální dosah. Mám velkou radost, že se Filozofické fakultě podařilo získat prestižní projekt ERA-AREAS, který je skvělým příkladem toho, jak může věda na mezinárodní úrovni přispívat k řešení současných výzev,“ uvedla rektorka Univerzity Karlovy, prof. Milena Králíčková, která se úvodního setkání zúčastnila.
Projekt ERA-AREAS podpoří areálové obory, které jsou na FF UK zastoupeny, tedy asijská, východoevropská, blízkovýchodní, africká a latinskoamerická studia. „Areálová studia mají na Filozofické fakultě unikátní a dlouhou tradici vystavěnou na pilířích lingvistických, filologických a kulturních přístupů k výzkumu a výuce o mimoevropských regionech. Projekt ERA-AREAS svými badatelskými, projektovými a popularizačními aktivitami toto zaměření doplní do uceleného humanitně a společenskovědně orientovaného rámce. Naším cílem je podpořit různými formami naše areálová studia s ohledem na mimořádné geografické pokrytí, které na fakultě nabízíme,“ vysvětluje děkanka FF UK Eva Lehečková.
Projekt počítá se vznikem nové výzkumné skupiny, jejímž úkolem bude propojit odborníky z různých společenských a humanitních věd a přilákat vynikající vědce z celého světa. K tomuto má přispět i mezinárodní rada projektu – ASIAB – složená z předních světově uznávaných odborníků – prof. Paula Chaistyho (University of Oxford), dr. Andrése Malamuda (Universidade de Lisboa), prof. Anji Osei (Freie Universität Berlin), prof. Nicoly C. Pratt (University of Warwick) a prof. Marca Bünteho (FAU Erlangen-Nürnberg). Tito badatelé zastupují celé spektrum regionálních odborností a byli vybráni i pro svou zkušenost s komparativním výzkumem v rámci globálních regionů i mezi nimi. Právě srovnávací přístup k areálovým studiím je totiž klíčovým východiskem celého projektu.
„Zapojení špičkových vědců významně obohatí naše areálové obory a přinese zásadní impulz pro doktorské studijní programy a pro odborný profil areálových studií jako celku na FF UK. Zároveň cílíme na systematické rozšíření projektové podpory pro další grantová schémata a na rozvoj aktivit směrem k veřejnosti, státní správě a budoucím studujícím,“ říká hlavní řešitel projektu doc. Karel Kouba, proděkan pro projektové řízení a grantovou činnost FF UK. Proprojekt je také důležitá inspirace z obdobných center pro areálová studia na zahraničních univerzitách.
Držitelkou ERA Chair je profesorka Mariana Llanos, přední odbornice na politiku Latinské Ameriky, která působí v největším německém výzkumném ústavu pro areálová studia German Institute for Global and Area Studies (GIGA) v Hamburku. „Mám velkou radost, že mohu být součástí transformativního projektu zaměřeného na areálová studia na FF UK a podílet se na vytváření vědeckého prostředí, které bude otevřené mezinárodní a mezioborové spolupráci. Věřím, že ERA-AREAS přispěje k hlubšímu porozumění aktuálním problémům, kterým čelí globální regiony,“ uvedla prof. Llanos.
Projekt ERA Chair in Multidisciplinary Area Studies (ERA-AREAS), reg. č. 101185327, je financován z výzvy Evropské komise HORIZON-WIDERA-2023-TALENTS-01.
Další informace najdete v článcích:
Z Argentiny do Prahy: Politoložka Llanos o pozici ERA Chair (rozhovor)
Kontakt pro média:
Mgr. Ina Palacká
Tisková mluvčí
Oddělení vnějších vztahů
Univerzita Karlova, Filozofická fakulta
nám. Jana Palacha 1/2, 116 38 Praha 1
E: ina.palacka@ff.cuni.cz
W: ff.cuni.cz
T: +420 777 739 951