Studující a vyučující na oboru Romistika z Ústavu etnologie a středoevropských a balkánských studií FF UK se s podporou děkanky FF UK připojují k oslavě mezinárodního dne, který připadá na 8. dubna 2025. Na hlavní budově FF UK byla jako připomínka vyvěšena romská vlajka.

Jaký má tento den historii a v čem studující spatřují jeho poselství v současném světě, je vysvětleno v krátkém prohlášení připraveném studujícími romistiky právě k tomuto dni. Prohlášení studujících Romistiky na FF UK naleznete v české a romské verzi zde, v anglické a romské zde.
Oslavy mezinárodního dne vyvrcholí 8. dubna 2025 slavnostním galavečerem na Nové scéně Národního divadla. V rámci programu se bude předávat Cena Mileny Hübschmannové za romštinu, pojmenovaná po zakladatelce poválečné československé romistiky i romistiky jako studijního oboru na FF UK vyučované na FF UK od roku 1991. Na udílení ceny se podílí současné Oddělení romistiky ÚESEBS FF UK ve spolupráci s organizací AraArt již několik let.
Mezinárodní den Romů vznikl v návaznosti na první Světový kongres Romů v roce 1971 v Londýně. Setkání se zúčastnili také romští zástupci tehdejšího československého Svazu Cikánů-Romů (1969–1973). Svaz vznikl jako výsledek poválečného úsilí československých Romek a Romů podílet se na politikách, které se jich dotýkaly. Na kongresu bylo rozhodnuto o podobě romské vlajky a mezinárodní romské hymny. Účastníci taktéž vyjádřili požadavek zavést ve veřejné debatě termín Rom jako důstojné identifikační označení vycházející z romštiny.