Kniha dr. Jaroslava Svátka z Ústavu českých dějin FF UK a dr. Vojtěcha Bažanta z Centra medievistických studií při AV ČR popisuje literární nástroje a motivy formující cestopisné příběhy. Věnuje se rukopisným tradicím a sleduje cesty, jimiž se rukopisy ubíraly do písařských dílen a knihoven.
Monografie se namísto čtení cestopisů jako zdroje informací o dobové cestovatelské praxi soustředí na významy spojené s díly samotnými, na jejich literární struktury a na materiální podoby, v nichž se tyto texty dochovaly. Kniha se odklání od dřívějšího důrazu na cestopisná vyprávění, která vznikla v prostoru středověkých českých zemí, a ukazuje lokální tvorbu jako součást celoevropsky rozšířené latinské a překladové literatury.
Knihu je možné zakoupit v e-shopu Vydavatelství FF UK.
Mgr. Jaroslav Svátek, Ph.D., se odborně zaměřuje na kulturní dějiny pozdního středověku, textovou kulturu středověku, křížové výpravy, dějiny česko-francouzských vztahů a středověké poutnictví a cestovatelskou literaturu. Doktorské studium absolvoval v roce 2012 v oboru historie pod dvojím vedením („cotutelle“) na FF UK a na Université Charles-de-Gaulle Lille III ve Francii. Od roku 2019 je vedoucím Oddělení starších českých dějin na Ústav českých dějin FF UK. V letech 2007–2023 byl vědeckým pracovníkem v Centru medievistických studií při AV ČR. V roce 2023 se podílel na vydání cestopisů Pera Tafura: Skutky a cesty (FF UK, edice Medium), které společně s překladatelkou Jaroslavou Marešovou doprovodil studií a komentářem.
Mgr. Vojtěch Bažant, Ph.D., se odborně zaměřuje na historiografickou a cestopisnou literaturu, didaktiku dějepisu a medievalismus. Doktorské studium absolvoval na Ústavu českých dějin FF UK s prací „Představy o počátcích národů v historické kultuře 14. a 15. století“. Pobýval na stážích v Budapešti, Rennes a na Université Montpellier. Je spoluautorem knihy Přenos vědění: Osudy čtyř bestsellerů v pozdně středověkých českých zemích (Filosofia, 2021). Je badatelem v Centru medievistických studií při AV ČR.