Filozofická fakulta Univerzity Karlovy podpoří měsíc LGBTQ+ komunity

Tzv. Pride Month každý rok v červnu připomíná práva a kulturu sexuálních menšin a upozorňuje na trvající diskriminaci a homofobii vůči LGBTQ+. Filozofická fakulta UK se k akci letos připojí sérií přednášek a diskusních setkání, jejichž cílem bude nejen rozšířit povědomí o LGBTQ+, ale nahlédnout na komunitu i z perspektivy historie, literatury, filozofie a jiných oblastí, které s touto tematikou souvisí.

Všechny přednášky povedou odborníci a odbornice na daná témata. Program má pomoci rozšířit povědomí o LGBTQ+ tématech a vytvořit prostředí, kde je možné se vyjadřovat bez strachu a diskutovat o otázkách LGBTQ+ komunity v celospolečenském kontextu.

Analýza tematiky LGBTQ+ v literatuře obohacuje literární vědu o další novou perspektivu. Literatura sama umí stereotypy lidí vůči odlišnosti jak vytvářet, tak rozbíjet. A je pak nesmírně zajímavé se zabývat tím, jak to provádí,“ uvádí dr. Jan Dlask, který 8. června debatní cyklus zahájí přednáškou Komentáře ke dvěma životům jednoho finského lingvisty – neboli ke dvojímu životu věčného útěku a věčného studu. Doplňuje ho spoluautor přednášky doc. Yrjö Lauranto: „V lingvistice lze prostřednictvím debat o menšinách mimo jiné také analyzovat, jak se v jazyce uplatňuje moc. Aktuálně je zvláště důležité proniknout do charakteru slovních projevů nenávisti a do jejich vztahu ke svobodě slova.“

Lexikografové dr. Michaela Lišková a dr. Martin Šemelík se během přednášky zaměří na slovníková hesla z tematické oblasti LGBTQ+ a podrobí je analýze z hlediska jazykové diskriminace při tvorbě slovníku. „Problematika LGBTQ+ je součástí obecnějšího tématu diskriminace ve slovníku, respektive ve společnosti. Slovníky musejí být sociálně odpovědné, jejich úkolem není petrifikovat stereotypy a předsudky. Lexikografové a lexikografky jsou s nimi přitom konfrontováni v podstatě dennodenně, neboť korpusy, které tvoří materiálovou bázi našich analýz, jsou jich plné. Z hlediska zpracování ve slovníku z toho pro nás vyplývá celá řada nejednoduchých otázek, které musíme nutně řešit,“ uvádějí.

Celkem sedm přednášek, které se v průběhu června budou konat v hlavní budově fakulty (nám. Jana Palacha 1/2), jsou připravené nejen pro akademickou obec FF UK, ale vítáni jsou všichni se zájmem o tuto tematiku. Některé přednášky budou probíhat v českém, jiné v anglickém jazyce. U většiny bude zajištěn on-line stream na YouTube FF UK.

Anotace jednotlivých přednášek naleznete po kliknutí na grafiku dané přednášky:

čtvrtek 8. června 2023, 18:00

úterý 13. června 2023, 18:00