FF UK odhalí pamětní desku osobnosti protifašistického a protikomunistického odboje profesorky Růženy Vackové

Slavnostní odhalení se koná 11. května 2023 od 17:30 před hlavní budovou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. O bojovnici proti totalitním režimům, která se teprve jako druhá žena v české historii stala mimořádnou profesorkou Univerzity Karlovy, promluví rektorka UK Milena Králíčková, děkanka fakulty Eva Lehečková, zástupci Ústavu pro klasickou archeologii, na kterém působila, a také pamětníci včetně filozofa Tomáše Halíka.

V době nacistické okupace organizovala Růžena Vacková ve svém bytě tajně přednášky, ukrývala vysílačku nebo poskytovala jeho prostor ke schůzkám odbojových skupin. Za to ji gestapo uvěznilo a odsoudilo k trestu smrti, před kterým ji zachránilo povstání v pankrácké věznici v květnu 1945.

Před druhou světovou válkou ji ovlivnilo studium dějin umění a přednášky z filozofie a estetiky. Těžištěm jejího odborného zájmu se ale nakonec stala klasická archeologie a antická kultura, které se na fakultě pedagogicky a badatelsky věnovala od 20. let.

Po válce měla jako jediná z univerzitních pedagogů odvahu podpořit protestní pochod studentů na Pražský hrad, který upozorňoval na rostoucí moc komunistů. Následně jí za to bylo znemožněno vyučovat. Pokračovala tak v pořádání domácích přednášek a debatních kroužků, za což byla ve vykonstruovaném procesu odsouzena k 22 letům odnětí svobody.

Ve vězení strávila 15 let a ani tam nepřestala hájit práva politických vězňů, držela hladovku za zlepšení podmínek v ženských věznicích a pokračovala také v pedagogické činnosti – přednášela svým spoluvězenkyním o výtvarném umění a estetice. Po propuštění se připojila ke Klubu bývalých politických vězňů a v lednu 1977 jako jedna z prvních podepsala Chartu 77.

„Odhalení pamětní desky profesorky Růženy Vackové na hlavní budově Filozofické fakulty s sebou nese několik důležitých symbolů: jejím umístěním symetricky k pamětní desce Jana Palacha bychom chtěli ocenit statečnost a osobní integritu členů naší akademické obce, studujících, či vyučujících. Zároveň chceme připomenutím profesní dráhy Růženy Vackové upozornit na význam žen ve vědě a na vysokých školách. Tato pamětní deska také otevírá téma úlohy humanitního vědce ve společnosti a společenstvích, do nichž je zapojen. Adéla Gjuričová ve svém textu o Růženě Vackové odkazuje na vzpomínky pamětníků, pro něž byla paní profesorka sloupem pevně stojícím ve zvratech 20. století. Je fascinující, že jeden život, život Růženy Vackové, v sobě vedle jejího cenného mezioborového díla soustředí tolik živoucí inspirace pro naše dnešní úkoly a zkoušky,“ uvádí děkanka FF UK Eva Lehečková.

Kromě pamětní desky si bude FF UK Růženu Vackovou každoročně připomínat také novým oceněním Cena Růženy Vackové, které se bude udělovat studentům či studentkám fakulty za vynikající publikační činnost nebo mimořádný přínos oboru. Cena byla poprvé udělena v letošním roce, spolu s tradiční Cenou Jana Palacha.