Jaké to je studovat učitelství na FF UK? Své zkušenosti popisují současní studenti

Na Filozofické fakultě UK se uchazeči mohou přihlásit na bakalářské a navazující magisterské programy učitelství pro střední školy v několika oborových kombinacích. Co je pro studium charakteristické a jak se liší od toho na pedagogických fakultách, popisuje několik studentů, kteří se rozhodli vystudovat učitelství právě na FF UK.

Až na jednu výjimku jsou učitelské studijní programy, které fakulta nabízí, povinně sdružené (nelze je studovat samostatně), lze je kombinovat pouze mezi sebou navzájem. Výjimkou je bakalářské a navazující magisterské studium učitelství českého jazyka a literatury – tento program je možné studovat buď samostatně, nebo sdruženě s některým z dalších programů učitelství. Volná kombinovatelnost je jednou z výhod studia učitelství na FF UK. Výuku učitelských programů zajišťují příslušné oborové katedry a ústavy a na pedagogicko-psychologické přípravě se podílí Katedra pedagogiky FF UK a Katedra psychologie FF UK.

Stát se učitelem je samozřejmě možné i po vystudování neučitelského programu, pokud si absolvent doplní tzv. pedagogické minimum. „Zásadní rozdíl ale spočívá v tom, že v případě pedagogických programů máme poměrně jasnou a přesně vymezenou představu o jejich budoucím povolání. Jejich příprava tedy probíhá s ohledem na učitelskou profesi a její potřeby a v úzké vazbě na praxi,“ vysvětluje dr. Marek Fapšo z Ústavu českých dějin FF UK. Znamená to tedy, že studenti jsou na učitelskou profesi připravovaní průběžně během celého studia a mají tak více času se na své budoucí povolání dobře přichystat.

Studenti oceňují zejména široké odborné zázemí, které jim učitelské programy nabízejí. „To nám pomáhá lépe porozumět danému tématu, které jsme později ve školách schopni přetavit v lepší a srozumitelnější výklad dané problematiky. I pro nás samotné je vědomost teorie naprosto stěžejní záležitostí, jelikož čím lépe a hlouběji rozumím tématu, tím se mi téma lépe pamatuje a jsem schopen ho lépe vysvětlit žákům ve škole,“ říká Jan Petránský, student učitelství v kombinaci němčina – matematika.

Kritické myšlení a schopnost pohotově reagovat na dotazy ohledně svého vystudovaného oboru i mimo něj patří ke schopnostem, které si absolventi odnášejí. „Samozřejmě, že při výuce na žáky nepřenesete všechny své znalosti a to, co vás naučili na vysoké škole. Je ale důležité mít základ, na kterém poté stavíte a ze kterého můžete čerpat,“ říká Anna-Marie Balounová, studentka učitelství v kombinaci němčina – francouzština.

Důležitou součásti studia jsou také různorodé praxe ve školách. „V průběhu bakalářského studia jsme absolvovali 13 hodin náslechových praxí na obou programech, dohromady tedy 26 hodin na různých školách. Obecně se mi líbí odlišnost typů škol, které jsme navštívili, přestože se zaměřujeme pouze na střední školy. Viděli jsme soukromé, státní, alternativní, moderní i tradiční gymnázia,“ popisuje Anna-Marie. „Vždy je zajímavé pozorovat různé typy vyučování, chování žáků i pedagogů. Mimo to máme možnost hovořit po výuce s učiteli a často se rozvinou zajímavé diskuze.

Kombinovatelnost učitelství není limitována pouze na učitelské programy vyučované na FF UK. Na základě mezifakultních dohod lze naše učitelské programy kombinovat s učitelstvím tělesné výchovy na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK nebo s učitelstvím matematiky na Matematicko-fyzikální fakultě UK, jako to udělal Jan Petránský. „K výběru tohoto programu mě vedl hlavně zájem o učitelskou profesi, který jsem měl už od malička, navíc jsem chtěl učit starší studenty na střední škole. Němčinu jsem měl vždycky moc rád, takže jsem se chtěl přiučit něčemu novému a zároveň si upevnit základní gramatiku a slovní zásobu. Do jisté míry mě baví i německá literatura a dějiny, takže jsem si řekl, že je pro mě Filozofická fakulta jasná volba. Jako druhý program jsem si již dříve vybral matematiku, která byla mým nejoblíbenějším předmětem na gymnáziu.“

A jaký je podle našich studentů a učitele nejdůležitější předpoklad budoucího pedagoga, aby svou práci vykonával správně?

Přečtěte si také příběhy a úspěchy našich vybraných absolventů.

Chcete se o studiu učitelství dozvědět více? Podívejte se na stránky Učitelství na FF UK nebo kontaktujte přímo nás přes formulář zde.

Potřebujete víc informací ohledně průběhu přijímacího řízení nebo máte administrativní dotaz? Projděte si často kladené dotazy nebo napište na prijimacky@ff.cuni.cz.


Související články